Jedenásti pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci zrušenej chemickej priemyslovky v Humennom dostali výpovede k poslednému júlovému dňu.
HUMENNÉ. O zrušení Strednej priemyselnej školy chemickej a potravinárskej (SPŠCHaP) rozhodlo zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja (PSK).
Dôvodom boli dlhodobé problémy školy s nízkym počtom žiakov a s financovaním. Jej právna nástupkyňa je Stredná odborná škola technická (SOŠT).
Tá preberie z priemyslovky 101 žiakov z odborov technické lýceum, biotechnológia a farmakológia.
„Siedmi zamestnanci, ktorých budeme delimitovať k 1. septembru, dostali pridelený úväzok. Ide o troch informatikov a troch chemikov, jedného aj s aprobáciou matematika. Na 18-hodinový úväzok zamestnáme tiež riaditeľa chemickej priemyslovky,“ hovorí riaditeľ SOŠT Ján Matoš.
„Do 31. augusta sú učitelia zamestnancami priemyslovky a čerpajú dovolenky. Na úvodných poradách na konci augusta už budú u nás,“ dodáva. Skrátené úväzky ponúkli učiteľom telesnej výchovy a biológie. „Nedohodli sme sa,“ konštatuje Matoš.
Majú nárok na trojmesačnú výpovednú lehotu
Jedenásti pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci zrušenej priemyslovky dostali k 31. júlu výpovede.
„Momentálne ešte stále nemáme v rukách rozhodnutie ministerstva školstva o vyradení školy zo siete. Konali sme na základe príkazného listu od zriaďovateľa,“ hovorí riaditeľ chemickej priemyslovky František Babič.
Zdôrazňuje, že postupoval podľa Zákonníka práce a zamestnanci priemyslovky majú nárok na trojmesačnú výpovednú lehotu. „Pre každého je nepríjemné, keď dostane výpoveď z práce,“ komentoval nálady v kolektíve.
Učitelia sa pre noviny oficiálne vyjadriť nechceli. Priznali sklamanie a rozčarovanie zo situácie.
Keďže učia dlhé roky, s kreditnými príplatkami sú pre potenciálnych zamestnávateľov „drahí“. V meste a okolí vraj pre nich práca nie je. Niektorým ostávajú len dva – tri roky do dôchodku.
Matoš: Možno budeme musieť pozastaviť osobné príplatky
Hlavu v smútku má aj riaditeľ Matoš. Zamestnancom zrušenej školy, ktorým výpovedná lehota skončí 30. októbra, bude musieť od začiatku školského roka prideliť „primeranú prácu“.
„Bude to určite náročné a ťažké. Verím však, že dospejeme k dohode. V tejto chvíli nemôžem vstupovať do pracovno-právnych vzťahov iného subjektu. Asi by som ani neuspel,“ hovorí.
Najviac ho ťaží, že škola bude musieť znášať všetky mzdové náklady. „Tak to vyzerá. Zatiaľ nemáme z kraja prisľúbené nič navyše,“ hovorí.
„Rátame aj s tým, že prevezmeme na seba ťarchu menejpočetných tried, keď učiteľovi musíme platiť rovnako za to, či učí 20 alebo 8 žiakov. Pri ôsmich žiakoch sa vyrába strata predovšetkým pri odborných predmetoch. Uvidíme, ako nám to bude finančne vychádzať. Predpokladáme, že pôjdeme do straty. Možno budeme musieť pozastaviť osobné príplatky. Je to jedna z možností,“ pripúšťa.
Nevzdáva sa však ani optimistického scenára. „Ešte raz opakujem: verím, že sa dohodneme,“ uzatvára.
V škole je rušno
V škole sa od minulého týždňa pracuje i sťahuje.
„Prerábame laboratóriá na odborné učebne. Najprv musíme priestory pripraviť stavebne, až potom môžeme sťahovať napríklad učebne informatiky. Zbytočne je teraz všetko demontovať, uskladňovať v náhradných priestoroch a potom znovu prenášať. V súčasnosti sťahujeme lavice, stoličky, katedry a tabule,“ uviedol riaditeľ Matoš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.