MICHALOVCE. Každoročné splavovanie zemplínskych riek organizuje Občianske združenie Návraty pravidelne na sviatok slovanských vierozvestov Cyrila a Metoda.
Trojdňový splav odštartoval na rieke Ondava pri obci Slovenská Kajňa v okrese Vranov nad Topľou.
Organizátor podujatia a predseda OZ Návraty Milan Duška povedal, že od prvých chvíľ na hladine nebola núdza o zaujímavé momenty.
„Tento úsek bol atraktívny aj pre skúsenejších vodákov. Boli tam zákerné zatáčky, kde voda vynáša. Niektorí sa tam prevracali,“ opísal skúsený vodák prvé kilometre splavu.
Vodáci sa plavili prevažne na kanoe, ale aj na pramici, kajakoch a gumených člnoch. Najmladší účastník splavu mal len šesť rokov.
V obciach im pripravili kultúrny program
Počas predchádzajúcich splavov zvykli pokoriť aj tri rieky naraz. Teraz sa rozhodli len pre plavbu po Ondave.
„V minulosti sme stihli splaviť časť Laborca, Bodrogu aj Latorice. Teraz sme sa rozhodli len pre jednu rieku. Prvý deň sme splavili 17–kilometrový úsek. Prvý stanový tábor bol v obci Poša, ktorá sa nachádza hneď pri rieke Ondava,“ povedal Duška.
Prvý stanový tábor si postavili pri obci Poša. Tu sa vodáci navečerali a naraňajkovali v kultúrnom dome. Obec pre nich pripravila aj kultúrny program.
Druhý deň splavili 27–kilometrový úsek. Svoje kanoe odstavili až pri obci Falkušovce.
Na tretí deň preplávali 13 kilometrov. Cieľ ich putovania bol pri obci Brehov v okrese Trebišov. Posledný úsek s kratšou prestávkou splavili za tri hodiny.
„Vodáci boli aj unavení, predsa sme mali aj malé deti,“ dodal Duška.
Zemplínčanov lákajú k vode a do prírody
S myšlienkou splavovania zemplínskych riek prišli pred 19 rokmi Michalovčania František Džuppa a Ladislav Jakubkovič. Odvtedy ním žijú nielen vodáci, ale aj obce po oboch stranách riek, ktoré splavujú. Na miestach, kde sa vodáci zastavia, je pripravený kultúrny program.
„Ale hlavne chceme vytiahnuť ľudí do prírody. Najmä rodiny s deťmi. Aj preto meníme trasy, aby sme zapojili stále nové dediny a nových ľudí. Podujatie je zaujímavé nielen pre vodákov, ale aj pre dediny, kde sa zastavíme. Tento ročník sa vydaril, hlavne počasie, ktoré býva najväčším rizikom splavu,“ zdôraznil Duška.
Vodáci v priebehu 19 rokov opakovane splavili Laborec, Ondavu, Topľu, Latoricu, Bodrog, Uh a ďalšie rieky.
Každoročne sa do splavovania zapája stovka vodákov nielen zo Zemplína, ale z rôznych kútov Slovenska.
Cieľom podujatia je aj spoznávanie histórie, kultúry, zvykov národností a etnických skupín žijúcich v Zemplíne.
Plavba je často spojená s prehliadkou historických lokalít a pamiatok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.