Zo Španielska, Taiwanu, Ruska, Francúzska, Belgicka a Rumunska prišli mladí dobrovoľníci, aby pomohli pri obnove Brekovského hradu v Humenskom okrese. Priviedla ich zvedavosť, túžba po poznaní a zážitkoch. Všetci sú na Slovensku po prvýkrát.
BREKOV. Dobrovoľníci pracujú na hrade už šiesty rok. V tomto roku je pracovný turnus po prvýkrát dvojtýždňový.
Zúčastňujú sa na ňom siedmi zahraniční a dvaja slovenskí dobrovoľníci. Pracovať začali v pondelok.
„Máme odkryté tri archeologické sondy. Počítame, že nám pomôžu urýchliť práce na nich. Nejde o odbornú činnosť, len nenáročné pomocné práce: kopanie, prenášanie kameňov, preosievanie zeminy a hľadanie artefaktov. Ich úlohou je tiež očistiť od sutiny priestranstvo nádvoria v hornom paláci,“ vysvetľuje koordinátor projektu a riaditeľ Združenia na záchranu Brekovského hradu Stanislav Macinský. Dobrovoľníci pracujú denne šesť hodín a za dva týždne urobia kus práce.
Okrem práce čaká na zahraničných dobrovoľníkov aj sprievodný program: spoznávanie okolia, miestnej jaskyne, návšteva humenského kaštieľa, Zemplínskej šíravy, túra na Jasenovský hrad, splav riek.
„Pripravujeme národné večery. Mladí navaria národné jedlo, spievajú alebo púšťajú piesne. Som zvedavý, ako si s tým poradia chlapci,“ dodáva Macinský.
Lístok na vlak si vypýtal po slovensky
Belgičanovi Romainovi Rousseauovi trvala cesta na východ Slovenska týždeň. Cez Nemecko sa dostal do Česka a napokon na Slovensko. Vlak kombinoval so stopom a novú získanú skúsenosť si pochvaľuje.
„Nemám peňazí nazvyš. Momentálne som nezamestnaný. To je však len jedna z príčin. Chcel som spoznať krajinu, ľudí, prírodu, najmä Tatry,“ hovorí 21-ročný Romain.
Ako sám hovorí, väčšinou sa dorozumieval rukami a na papier písal názvy miest, pochytil však už prvé slová zo slovenčiny. „Prosím, jeden lístok do Humenného,“ hovorí s úsmevom, ako si na stanici v Žiline poradil. „Ľudia sú tu veľmi milí a ústretoví. Prihovárajú sa mi, hoci ničomu nerozumiem,“ dodáva.
Na Slovensku a vôbec vo východnej Európe je po prvýkrát. Preto pri výbere miesta rozhodovala hlavne zvedavosť. „Nikdy som v krajinách východnej Európy nebol. O Slovensku som vedel len to, že hlavné mesto sa volá Bratislava. Zaujímam sa o históriu a historické pamiatky, preto ma táto práca zaujala,“ uzatvára.
Pre zahraničných dobrovoľníkov je Slovensko „exotika“
Pre študentku architektúry Taiwančanku Huang Yu – Ching je Slovensko veľkou neznámou a ako hovorí dobrodružstvom.
Vyštudovaný právnik Cristian Capisizu z Bukurešti prišiel do Brekova autom z Holandska, kde teraz pracuje. „Som na prázdninách. Keďže pracujem hlavou, vítam možnosť pracovať rukami. Práca vôbec nie je náročná. Páči sa mi tu,“ hovorí.
Budúca lekárnička z Barcelony Anna Argenté si našla dobrovoľnícku prácu na Brekovskom hrade cez internet.
„Povedala som si prečo nie. Nikdy som tu nebola. Dozviem sa niečo nové o krajine, ľuďoch. Je to pre mňa nová skúsenosť.“
Majú smelé plány
Na hrade pracuje od začiatku júla 23 zamestnancov, z toho dvadsiatka z minulého roku. Zo „starej partie“ je aj Brekovčan Vincent Demeter. Ako vyučený murár má na starosti murovanie vonkajšieho 40-metrov dlhého múru, ktorý bude v budúcnosti slúžiť aj ako zábradlie. „Sme dobrá partia. Práca ma baví. Škoda, že je len na pol roka,“ hovorí Vincent, ktorý po práci v textilnej fabrike zakúsil aj prácu v práčovni v Anglicku.
Obnovovacie práce na hrade pokračujú už šiesty rok. V tomto roku plánujú domurovať obvodový múr, dokončiť prvú bránu. „Domurovali sme spadnutú časť prednej brány, strieľne pre delá sú podopreté dubovými trámami, každý s váhou 170 kilogramov. Podlahu nádvoria horného paláca vyložíme kameňom. Chceli by sme vyrobiť napodobeninu dela a pod hradom postaviť drevený domček, kde by sme uložili a vystavili archeologické nálezy. Zhotovili sme aj drevené lavičky na sedenie. V tomto roku osadíme na hrade ešte jednu informačnú tabuľu,“ dopĺňa Macinský. Hoci projekt, podporený ministerstvom kultúry v tomto roku končí, riaditeľ Združenia verí, že sa im podarí nájsť zdroje na pokračovanie prác. „Do štyroch, piatich rokov by sme práce dokončili. Hrad by tak vydržal niekoľko desaťročí,“ dodáva.
Pri práci. Dobrovoľníci pracujú na nádvorí v hornom paláci v archeologickej sonde.
Brekovský hrad. Mení svoju podobu.
Foto k článku: Jana Otriová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.