Profesionálni maliari, výtvarní pedagógovia a členky Občianskeho združenia Podvihorlatská paleta na prvom výtvarnom plenéri v Humennom maľovali na tému okamihy šťastia. Obrazy, ktoré vytvorili, budú originálnym darom pre významných rodákov, ktorí prídu na tohtoročné oslavy Pamätného dňa.
HUMENNÉ. Na plenéri maľovalo sedemnásť profesionálnych i amatérskych umelcov zo Slovenska, Poľska, Maďarska a Ukrajiny.
Početnú prevahu mali „domáce“ členky Podvihorlatskej palety, ktoré maľujú pre radosť.
„Témou plenéru sú okamihy šťastia. Je to veľmi široký pojem, lebo pre každého táto téma znamená čokoľvek. Prevažne sa ale venujeme krajinomaľbe. Rodný kraj a naše mesto je pre nás inšpiratívne,“ hovorí Anna Šimkuličová, koordinátorka plenéra.
„Dôležitejšie ako samotné maľovanie je stretnutie s ľuďmi, ktorí sú dobrí maliari. Navzájom sa radíme, hodnotíme, inšpirujeme. Veľa sa jeden od druhého naučíme,“ pridáva sa členka Podvihorlatskej palety Humenčanka Viera Rosová.
Ako sa obraz „robí“
Zdrojom cenných profesionálnych rád boli hlavne Michalovčania Ľudmila Lakomá-Krausová a Miroslav Capovčák, Sanočan Zdzislaw Twardowski a Stefan Gnandt z Maďarska.
„Ukazujú nám svoju techniku, obohacujú nás svojimi dlhoročnými skúsenosťami. Vidieť, ako sa obraz 'robí', je akoby človek chodil do školy. Je to na nezaplatenie. Nechceme ostať na úrovni 'maľujeme si', chceme sa posúvať dopredu a našu tvorbu prezentovať,“ dodáva predsedníčka Palety Mária Lelková.
Účastníci plenéra po dva obrazy venovali mestu. To ich podaruje významným rodákom, ktorí prídu na oslavy dní mesta. Dovtedy si ich verejnosť bude môcť pozrieť vo výstavných priestoroch Domu kultúry.
Posledné ťahy štetcom. Alica Prušová (maľuje) a Anna Šimkuličová.
Ľudmila Lakomá-Krausová (vpravo). Voľakedy v Humennom učila. Na snímke s učiteľkou výtvarného odboru na ZUŠ Drahoslavou Zalaiovou.
Miroslav Capovčák. Na plenér prišiel zo susedných Michaloviec.
Foto: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.