HUMENNÉ. Chemická priemyslovka v Humennom je už minulosťou. Nástupnícka škola Stredná odborná škola technická (SOŠT) prevzala nielen bývalých žiakov, ale aj pedagogických a nepedagogických zamestnancov.
Sedem pedagógov z bývalej priemyslovky dostalo na nástupníckej škole úväzok. Pre troch prácu nemajú.
K poslednému júlovému dňu dostali výpovede, od prvého augusta im beží trojmesačná výpovedná doba. Do školy teda budú musieť chodiť až do konca októbra, hoci práca pre nich nie je.
Budú už len zastupovať
„Na individuálnom pohovore nám bolo povedané, že od 7.30 do 15.30 musíme sedieť v zborovni. Učiť budeme len v prípade zastupovania. Bude to drsné na psychiku,“ hovorí jedna z prebytočných učiteliek.
Hoci si prácu zháňala všelikde, neuspela. „Prídeme aj o kreditné príplatky. Odstupné sa vypočíta z nižšieho základu, prakticky len zo základného platu,“ hovorí.
Pre učiteľov s úplným úväzkom, triednictvom a nadčasovými hodinami sa rozdiel pohybuje od 100 do 150 eur mesačne. „Nedostali sme sa do tejto situácie vlastnou vinou. Je to nespravodlivé,“ dodáva.
O vyradení Strednej školy chemickej a potravinárskej zo siete škôl rozhodli prešovskí krajskí poslanci 22. apríla. Vedenie školy ešte začiatkom júla nemalo v rukách papier z ministerstva.
„Momentálne ešte stále nemáme v rukách rozhodnutie ministerstva školstva o vyradení školy zo siete. Konali sme na základe príkazného listu od zriaďovateľa,“ odpovedal vtedy riaditeľ chemickej priemyslovky František Babič na otázku, prečo zamestnanci dostali výpovede až tak neskoro.
Riaditeľ: Veľká záťaž
Súčasný stav neteší ani riaditeľa SOŠT Jána Matoša. „Podľa zákona musím pedagogickým zamestnancom prideliť primeranú prácu. V prípade potreby budú zastupovať. Je to pre nás veľká záťaž,“ hovorí.
Pripúšťa, že možno bude musieť pozastaviť vyplácanie osobných príplatkov všetkým. „Je to jedna z možností,“ dodáva.
Do konca septembra musí zanikajúca priemyslovka urobiť mimoriadnu účtovnú uzávierku. Tá bude podkladom pre delimitáciu.
Čísla ešte nie sú definitívne, ale už teraz je zrejmé, že SOŠT preberie školu s neuhradenými záväzkami.
Okrem fyzického sťahovania sa musela nástupnícka škola zabezpečiť aj prestavbu bývalých laboratórií. Podľa slov riaditeľa Matoša práce finišujú a do polovice septembra bude všetko na svojom mieste.
Na minulotýždňovom rokovaní zastupiteľstva schválili prešovskí krajskí poslanci škole 35 575 eur z rezervného fondu na zateplenie budovy A.
„Fasáda je v nevyhovujúcom stave, omietka je pôvodná, vyše 50-ročná,“ argumentovalo sa v dôvodovej správe.
Pavilón D. Chemici sa presťahovali do tohto pavilónu.
Foto: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.