Po prvý raz sa na oslavách Pamätného dňa mesta zišli významní rodáci, ktorí sa v rôznych končinách Slovenska i zahraničia zaslúžili o zviditeľnenie Humenného a ho dobrého mena.
HUMENNÉ. Súčasťou osláv bolo aj otvorenie Siene rodákov v priestoroch Domu kultúry.
Samospráva tak dala reálnu podobu myšlienke uctiť si významných rodákov a zhmotniť nastálo ich prítomnosť. Vo vitrínach sú uložené ich osobné predmety, na stenách visia ich fotografie a životopisy.
Galériu otvára prozaik a scenárista Ladislav Grosman (1921 - 1981), nechýbajú napríklad arcibiskup Bernard Bober, plastický chirurg Štefan Guzanin, skladateľ a klavirista Peter Breiner či módna návrhárka Lýdia Eckhardt.
Knihou a perom prispeli dvaja bývalí prezidenti Michal Kováč a Ivan Gašparovič, ktorý nie je humenský rodák, ale je čestný občan mesta.
Vynašli sa
Osobný predmet museli v novootvorenej izbe zanechať aj všetci prítomní rodáci. Bývalá televízna hlásateľka Renáta Špačková venovala top, speváčka Lenka Rakárová vlastné cédečko, karikaturista Peter Gossányi pero, vysokoškolská pedagogička Zlata Ondrušová vlastné publikácie.
Bývalého šéfa prezidentskej kancelárie v Košiciach Ota Saba či chirurga Juraja Bobera žiadosť venovať niečo Humenčanom síce zastihla nepripravených, ale nezaskočila ich. Obaja páni venovali svoje kravaty.
Kto prišiel
Vysokoškolská pedagogička Zlata Ondrušová, chirurg Juraj Bober, plastický chirurg Štefan Guzanin, bývalý riaditeľ Chemlonu Michal Haľko, vysokoškolský pedagóg Štefan Lenčiš, akademický maliar Andrej Smolák, bývalý vedúci prezidentskej kancelárie Oto Sabo, bývalá televízna hlásateľka Renáta Špačková, herečka a speváčka Lenka Rakárová, režisérka Adriana Totiková, karikaturista Peter Gossányi, poradca predsedu Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Pavol Breiner, humenský rodák z Izraela Juraj Brenner, lekár a zakladateľ Humenskej hudobnej jari Viliam Hafner.
red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.