V Národnej prírodnej rezervácii Senianske rybníky, ktorá je jednou z najvýznamnejších ornitologických lokalít v strednej Európe, začali ornitológovia s krúžkovaním a detailnejším monitorovaním spevavcov.
SENNÉ. Územie Senianskych rybníkov je mimoriadne vzácne z dôvodu výskytu vodného a pri vode žijúceho vtáctva. Lokalita je medzinárodnou križovatkou počas jarného a jesenného migračného ťahu vtákov.
V národnej prírodnej rezervácii ornitológovia doposiaľ zistili viac ako 285 druhov vtákov. Z tohto počtu na Senianskych rybníkoch až 122 druhov aj hniezdi.
Hoci spevavce sú v tejto lokalite len malou skupinou, ornitológovia sa rozhodli ich detailnejšie zmonitorovať.
Spevavcom sa na rybníkoch páči
Ornitológ Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti Bird/Life Slovensko potvrdil, že s odchytom spevavcov do sietí a ich krúžkovaním začali na rybníkoch po prvýkrát.
„Cieľom výskumu je zistiť, aké druhy hniezdia na území Senianskych rybníkov a aká bola hniezdna úspešnosť v tomto roku,“ objasnil ornitológ.
Odchyty a krúžkovanie spevavcov zrealizovali deväťkrát od mája do konca júla. Odchytili až 44 druhov spevavcov a označili 688 jedincov. Z odchytených vtákov tvorili mláďatá viac ako tretinu.
Ornitológovia po pár týždňoch urobili aj spätné odchyty, počas ktorých opätovne zachytili 112 už okrúžkovaných vtákov.
„Podľa toho vieme, že tieto vtáky sú verné prostrediu, že tam naozaj hniezdia. Vieme zistiť aj to, ako dlho sa tam zdržiavajú,“ dodal ornitológ.
Odchytili vzácneho vtáka
Hoci sú rybníky a močiare hlavne domovom vodných druhov vtákov ako volavky, kačice a bahniaky, objavujú sa tu aj spevavce. Ornitológovia preto plánujú ich odchyt každý rok.
S monitoringom spevavcov začala aj Štátna ochrana prírody SR v desiatich lokalitách na Slovensku. Senianske rybníky sú jednou z nich.
Ornitológom sa podarilo odchytiť aj hniezdiacu samicu slávika modráka. „Ide o skôr severský druh. Je to veľmi pekný spevavec, o ktorom u nás veľmi veľa nevieme. Bolo to len druhé dokázané hniezdenie na východe Slovenska,“ vysvetlil Matej Repel.
Dodal, že najbežnejším odchyteným druhom bol trsteniarik malý. Z tohto druhu odchytili ornitológovia až 172 jedincov, z toho 47 mláďat.
„Je to najbežnejší druh, ale veľmi nás prekvapil počet,“ povedal Repel. Ďalším najbežnejším odchyteným druhom bol vrabec poľný.
Migrácia sa už rozbehla
Ornitológ potvrdil, že migrácia vtákov sa už rozbehla koncom augusta. Zo severu, z tundry, začínajú prilietať napríklad bahniaky.
„Teplé počasie a dostatok potravy pre hmyzožravé druhy vtákov môže spôsobiť to, že sa zdržia dlhšie. Stále tu máme lastovičky, belorítky, ale napríklad dážďovníky už opustili hniezdiská a odleteli. Takisto bociany sa ešte nejaké objavia, ale väčšina bocianov bielych už odletela preč,“ uviedol ornitológ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.