Mladý orol krikľavý od Medzilaboriec, ktorého ornitológovia pomenovali Rusnáčik, nie je taký slávny ako podtatranská Anička, ale svoju prvú náročnú cestu do Afriky musí prekonať rovnako bez pomoci. Turecko a Sýriu už má za chrbtom. Na zimoviská v strednej a južnej Afrike by mal doraziť približne o mesiac.
MEDZILABORCE. Ochranná zóna okolo hniezda ohrozeného orla krikľavého pri Medzilaborciach pomohla pri úspešnom odchovaní ďalšieho mláďaťa. Ornitológovia mu dali meno Rusnáčik.
Mláďa sa vyliahlo pri Medzilaborciach a úspešne vyletelo vďaka ochrannej zóne okolo hniezda.
„Práve preto sa mohli rodičia nerušene venovať potomkovi, pretože tieto vtáky sú na vyrušovanie veľmi citlivé. V ochrannej zóne, ktorú vyhlásil okresný úrad po vzájomnej dohode s lesníkmi, je obmedzená lesohospodárska činnosť,“ vysvetľuje ornitológ Boris Maderič z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).
Denne aj dvesto kilometrov
Rusnáčik je príslušníkom najrozcestovanejšieho vtáčieho druhu. Orly krikľavé z hniezdiska do zimoviska a späť preletia aj viac ako 20–tisíc kilometrov. Mláďa práve teraz absolvuje svoju prvú ďalekú cestu do Afriky.
„Koncom júna sme Rusnáčika v rámci výskumu populácie orla krikľavého v Chránenom vtáčom území Laborecká vrchovina označili špeciálnym farebným a aj z veľkej vzdialenosti čitateľným krúžkom. Potešilo nás, keď vďaka dobrej starostlivosti orlieho rodičovského páru začiatkom augusta aj z hniezda úspešne vyletel,“ informuje Maderič.
Potom sa mladý orol zdržiaval blízko svojho hniezda, rodičia ho aj naďalej kŕmili, učili ho loviť a aj on sám sa zdokonaľoval v letových schopnostiach.
Ešte 20. septembra sa Rusnáčik zdržiaval spolu s rodičmi na hniezdnej lokalite, ale už o 9 dní neskôr ho spozoroval a aj odfotografoval turecký ornitológ na mieste vzdialenom približne 1 900 kilometrov od svojho rodiska.
Fotografiu poslal turecký ornitológ
V Turecku miestny ornitológ spoznal orla podľa číselného kódu viditeľného na špeciálnom farebnom krúžku.
O svojom pozorovaní informoval kolegov na Slovensku elektronickou poštou.
„Veríme, že Sýriu a Libanon, kde mu hrozilo najväčšie nebezpečenstvo zo strany pytliakov, už má šťastne za sebou. Rusnáčik by mal na zimoviská v strednej a južnej Afrike doraziť približne o mesiac,“ dodáva Boris Maderič.
Orol krikľavý je v rámci Európy ohrozeným druhom. Na Slovensku zaznamenávame posledných 15 rokoch pokles populácie o viac ako 20 percent.
Najvýznamnejšou hrozbou pre európske populácie orla krikľavého na hniezdiskách je intenzívna a neusmernená lesohospodárska činnosť.
U nás sa ornitológovia venujú orlovi krikľavému v rámci projektu Ochrana orla krikľavého na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.