Zatknutie troch Poliakov, ktorí na Zemplínskej šírave chytali bez povolenia ryby a skončili v policajnej cele, vyvolalo diskusiu o nedostatočnej informovanosti turistov na Šírave. Podľa odborníkov na turizmus a cestovný ruch na Šírave absentuje informačný systém, ktorý by navigoval rekreantov, rybárov a turistov v rekreačných strediskách. Turisti sa v strediskách nedozvedia, kde sa nachádza najbližší bankomat, odkiaľ a kedy odchádza výletná loď, aké sú na Šírave atrakcie, a ani to, kde sa dajú kúpiť rybárske lístky.
MICHALOVCE. Dovolenka troch Poliakov, ktorí si prišli zarybárčiť s manželkami na Zemplínsku šíravu, sa zmenila na pobyt za mrežami.
Troch cudzincov prichytila minulý týždeň rybárska stráž, ako bez povolenia chytajú na Šírave ryby. Polícia mužov obvinila z pytliactva a skončili v policajnej cele.
Majiteľ chatovej oblasti, kde Poliaci boli ubytovaní, hovorí, že cudzinci mali záujem kúpiť si rybárske lístky, ale na Šírave nie je žiadne zariadenie, hotel alebo prevádzka, kde by si ich mohli kúpiť.
Rybný hospodár, ktorý má na starosti predaj lístkov na Šírave, podľa majiteľa chaty nedvíhal telefón. Poliaci potom začali rybárčiť bez platného povolenia.
Na slobodu sa dostali po 48 hodinách
Košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová informovala, že polícia z prečinu pytliactva obvinila troch občanov Poľska vo veku 24, 33 a 35 rokov.
Potvrdila, že cudzinci boli na pláži v rekreačnej oblasti Zemplínska šírava prichytení rybárskou strážou, ako bez povolenia a rybárskeho lístka lovili ryby.
„Následne ich privolaná policajná hliadka zadržala a po vykonaní procesných úkonov boli obvinení muži z dôvodu superrýchleho konania pred súdom, umiestnení do cely policajného zaistenia,“ informovala policajná hovorkyňa.
Poliakov prepustili z cely po 48 hodinách. Za ten čas na nich netrpezlivo čakali v kempe ich manželky. Poliaci po prepustení celú záležitosť nechceli komentovať a na pobyt v cele by najradšej zabudli.
Hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko uviedol, že všetci traja dostali trest prepadnutia veci. Poliaci tak prišli celkovo o šesť zadržaných udíc, s ktorými mali pytliačiť.
Turistom chýbajú na Šírave informácie
Odborníčka na cestovných ruch a riaditeľka Regionálnej rozvojovej agentúry Šírava Nadežda Jurková uviedla, že Šírava má v rámci Košického samosprávneho kraja najviac ubytovacích služieb.
„Jediný problém je, že jej kapacity sú využité iba v lete, v júli a auguste. My musíme vytvárať podmienky aj pre mesiace, kedy nie je využitá. Napríklad je to rybolov. Chodia k nám aj poľskí turisti. Bohužiaľ, nie sú vytvorené vhodné podmienky ani prevencia, aby sa neporušovali zákony. Na Šírave mimo letnej sezóny nefunguje informačné centrum, ani hotely nemajú vhodné informácie, ktoré by vedeli poskytnúť turistom. O rybárskych lístkoch, povolení loviť, nie je uvedená žiadna informácia na informačných tabuliach. Ani v niektorých hoteloch nemajú o tom informácie,“ vysvetlila odborníčka na cestovný ruch.
Dodala, že zaznamenali podnety od viacerých turistov, ktorí sa sťažovali na nedostatočnú informovanosť.
„Slabou stránkou Šíravy je nedostatočný informačný systém,“ doplnila Jurková.
Tento problém budú musieť do budúcnosti riešiť v spolupráci s obcami, ktoré rekreačné strediská spravujú.
Rybári: Mnohí sa len vyhovárajú
Rybár a hospodár na Zemplínskej šírave Milan Tegi uviedol, že domáci, ale aj zahraniční rybári nemajú problém kúpiť si rybársky lístok.
Spresnil, že povolenky na Šíravu si môžu zakúpiť v dvoch špecializovaných predajniach v Michalovciach a v jednej v Humennom. Priamo na Šírave predáva rybárske lístky rybný hospodár.
„Sú ale takí, čo pokúšajú osud. Oni dobre vedia, že si majú zakúpiť povolenie. Teraz sa vyhovárajú,“ povedal rybný hospodár.
Tegi dodal, že všetky potrebné informácie sú pre rybárov uvedené aj na internetovej stránke Slovenského rybárskeho zväzu. Spresnil, že na Šírave sú tabule, ktoré upozorňujú rybárov, že ide o lovný revír.
Tegi uviedol, že kontakt na neho majú aj majitelia hotelov a ubytovacích zariadení na Šírave. Svojich klientov majú informovať o možnosti, kde si môžu zakúpiť rybársky lístok.
„Majitelia majú na mňa kontakt, vizitku. Priamo predávam lístky aj ja, aby nemuseli behať po úradoch,“ povedal Tegi.
Spresnil, že každý mesiac odhalia na Šírave približne dva prípady pytliactva. Potvrdil, že na Šírave je nárast rybárov z Poľska. Tegi vysvetlil, že v žiadnom prípade nie je ich zámerom poškodiť rybársky turizmus na Šírave.
„Nerobíme to radi, ale je to naša robota. Nerobíme rozdiely, či je to náš alebo cudzinec,“ povedal rybný hospodár.
„Pokiaľ dôjde zahraničný rybár, upozorňujeme aj prevádzkovateľov hotelov, aby si ich klienti zakúpili rybárske lístky. Všade majú aj moje číslo,“ zopakoval.
Tegi pripustil, že sa v budúcnosti možno nechajú inšpirovať rybármi z Nórska a Talianska, kde sú pri lovných revíroch a v kempoch automaty na rybárske lístky.
„Rybárska stráž má čítačku, skener, ktorým to následne skontroluje. Ale momentálne k tomu máme ďaleko,“ uzavrel rybný hospodár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.