Košická župa končí po poldruha roku s projektom Príprava zberu a zneškodnenia odpadov kontaminovaných PCB látkami vo vybraných lokalitách okresu Michalovce. Bude musieť vrátiť 15 851 eur z už vyčerpaných prostriedkov z eurofondov za doteraz urobené práce.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Cieľom projektu mal pôvodne byť podrobný geologický prieskum v areáli Chemka Strážske. Reálne však k nemu nikdy nedošlo.
Podľa riaditeľa Úradu Košického samosprávneho kraja (KSK) Ondreja Bernáta (Smer) sú dôvodom krachu projektu najmä rôzne obštrukcie, ktoré im robia vlastníci pozemkov.
Tým sa neustálymi sťažnosťami na Generálnej prokuratúre a na Najvyššom súde podarilo prerušiť aj správne konanie, ktoré voči nim začalo ministerstvo životného prostredia vo veci rozhodnutia o vstupe na cudzie nehnuteľnosti a ich užívaní vo verejnom záujme.
„Majitelia pozemkov nám aj napriek viacerým výzvam neumožnili vstup na pozemky. S tým sme nerátali a hoci sme sa snažili dospieť k dohode, nepodarilo sa nám to. Je mi to ľúto aj pre ľudí, ktorí v tej oblasti žijú a boli im diagnostikované rôzne choroby, ktoré mali kvôli zvýšenej koncentrácii PCB látok. Je škoda našej námahy aj peňazí, ktoré sme doteraz na to vynaložili. Budeme ich musieť vrátiť z našich zdrojov späť. Tých takmer 16 000 eur nás síce finančne nepoloží, ale mohli sme ich dať úplne inde.“
Ukončením minimalizujú škody
Aj keby kraju a ministerstvu dali súdy a prokuratúra za pravdu, právni zástupcovia vlastníkov môžu dať podľa Bernáta odvolanie a KSK nestihne realizovať geologický prieskum, ktorý kvôli čepaniu peňazí z eurofondov musí byť hotový najneskôr do konca budúceho roku.
„Lepšie je to teraz ukončiť. Nevyčerpané a vrátené prostriedky sa potom môžu použiť na iné projekty v rámci Operačného programu Životné prostredie,“ povedal nám.
Podľa podpredsedu KSK Emila Ďurovčíka (Smer) je nerealizácia celého projektu aj dôsledkom divokej privatizácie bývalého Chemka Strážske.
„Ako Michalovčana ma to dosť mrzí. Bohužiaľ, už sa nedozvieme, akým spôsobom ovplyvňujú PCB látky životné prostredie v takzvanom trojuholníku smrti a nevieme, aké opatrenia by sme mali prijať,“ uviedol.
Trnka: Chybu urobili aj úradníci na kraji
Poslanec Siete Rastislav Trnka si však naopak myslí, že chybu urobil kraj, respektíve úradníci, ktorí už pri príprave projektu zanedbali svoje povinnosti.
„Mali požiadať o súčinnosť Chemko Strážske ako právnickú osobu a nie vlastníkov areálu. Pýtal som sa aj, či bola podpísaná nejaká zmluva o spolupráci pred podpisom zmluvy, no odpoveď na to som nedostal. Od Úradu KSK je to veľmi nezodpovedný prístup, pretože možná kontaminácia PCB látkami, ktoré majú rakovinotvorné účinky, sa dotýka až okolo 300–tisíc ľudí na Zemplíne.“
Ako dodal zástupca riaditeľa Úradu KSK Imrich Fülöp (nez.), projekt skúmania areálu Chemka sa pôvodne začínal v spolupráci s likvidátorom Chemka Strážske.
Po viacnásobných zmenách vlastníka však s nimi noví majitelia prestali spolupracovať.
FAKTY
O PCB látkach
Začali sa vyrábať v USA od roku 1929, v Chemku Strážske to bolo v rokoch 1959 až 1984. Po zastavení výroby ich zostalo v skladoch v areáli podniku podľa odhadov asi tisíc ton.
Nachádzajú sa aj v odpadovom kanáli z podniku, v rieke Laborec a v Zemplínskej šírave v zhruba 10 miliónoch ton sedimentu.
Výskumy ukázali, že aj pri veľmi nízkych dávkach vážne poškodzujú zdravie človeka.
Podľa štúdie Slovenskej zdravotníckej univerzity majú mať obyvatelia okresu Michalovce najvyššie namerané hladiny PCB v krvi na svete a zároveň aj najvyššie koncentrácie PCB metabolitov.
To má u dospelých za následok poškodenie štítnej žľazy alebo vznik cukrovky. U detí sa preukázalo poškodenie sluchu, zubnej skloviny a narušenia vývoja nervového systému.
Podľa projektu sa najprv mal vyčistiť viac ako 5 km dlhý odpadový kanál z Chemka, neskôr sa malo pristúpiť k vyčisteniu dna Laborca od Strážskeho po Zemplínsku Šíravu.
V dlhodobom pláne bolo potom aj vyčistenie samotnej Šíravy.
Štát sa aj napriek prísľubom rozhodol z celého projektu vycúvať
jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.