Ministerstvo predpokladá, že druhý projekt, týkajúci sa znečistenia pozemkov v okolí priemyselného areálu, by malo stihnúť ukončiť do roku 2015.
STRÁŽSKE, BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia SR počká v prípade prípravy sanácie znečistenia na pozemkoch podniku Chemko Strážske karcinogénnymi PCB látkami na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR.
Ako informoval hovorca ministerstva Maroš Stano, ministerstvo sa snaží riešiť problém znečistenia v areáli od roku 2013, správne konanie vo veci vynútenia vstupu na súkromné pozemky z dôvodu verejného záujmu muselo ale pre sťažnosť na najvyšší súd zastaviť.
Sťažnosť na súd podal jeden z vlastníkov pozemkov v areáli, ktorý odmieta povoliť vstup osôb poverených prácami na svoj pozemok.
Kraj ukončil projekt
Poslanci Košického samosprávneho kraja (KSK) na rokovaní zastupiteľstva v pondelok 13. októbra rozhodli o ukončení projektu Príprava zberu a zneškodnenia odpadov kontaminovaných PCB látkami vo vybraných lokalitách okresu Michalovce.
Cieľom projektu je podrobný geologický prieskum a príprava sanácie znečistenia v priemyselnom areáli Chemko Strážske.
Dôvodom tohto kroku je práve stále neukončené správne konanie vo veci rozhodnutia o vstupe na cudzie nehnuteľnosti a ich užívaní vo verejnom záujme.
Ministerstvo životného prostredia však podľa Stana zatiaľ nemá od Košického samosprávneho kraja oficiálnu žiadosť na ukončenie zmluvného vzťahu k projektu. V prípade, že sa tak stane, bude postupovať v súlade s pravidlami určenými v zmluve.
Podľa vyjadrenia predstaviteľov KSK navrhli projekt ukončiť, aby ministerstvo mohlo ešte využiť nevyčerpané a vrátené prostriedky na iné projekty v rámci Operačného programu Životné prostredie.
Prostriedky z tohto operačného programu musia byť totiž využité do konca roku 2015.
Peniaze zrejme vrátia ministerstvu
Na projekt v Strážskom vyčlenili sumu jeden milión eur. KSK zatiaľ z tejto sumy minul 15 850 eur a tieto prostriedky pravdepodobne ministerstvu vráti.
"Využitie takto uvoľnených finančných prostriedkov na iné projekty závisí od ich technickej a časovej realizovateľnosti," povedal Stano.
"Musí sa pritom vziať do úvahy aj časová náročnosť verejného obstarávania, ako aj samotného vykonania projektov," dodal s tým, že možnosti využitia finančných prostriedkov začne ministerstvo zvažovať až po oficiálnej žiadosti KSK na zrušenie projektu.
Na prieskum environmentálnej záťaže v areáli Chemko Strážske bol schválený aj druhý projekt s názvom Prieskum prioritnej environmentálnej záťaže Chemko Strážske - odpadový kanál.
Tento projekt je takisto hradený z Operačného programu Životné prostredie v celkovej výške 704 515 eur a týka sa pozemkov v okolí odpadového kanála, ktorý vedie z areálu.
Podľa ministerstva už existuje dohoda s vlastníkmi pozemkov v okolí odpadového kanála, preto predpokladajú, že sa im tento projekt podarí stihnúť ukončiť do konca roku 2015.
Kontaminovaná voda a pôda
Karcinogénne PCB látky sú podľa predstaviteľov KSK uskladnené nielen v areáli bývalého Chemka, ale je nimi kontaminovaná pôda a voda v odvodnom kanáli, ako aj Zemplínska šírava.
Podľa poslanca zastupiteľstva Rastislava Trnku sa možná kontaminácia PCB látkami dotýka okolo 300 000 ľudí.
Projekt skúmania areálu Chemka sa pôvodne začínal v spolupráci s likvidátorom Chemka Strážske. Neskôr sa však viacnásobne zmenili vlastníci areálu.
Od 30. mája 2013, kedy sa konalo zasadnutie rady projektu až dodnes sa napriek viacerým rokovaniam s vlastníkmi nehnuteľností v priemyselnom areáli nepodarilo organizátorom projektu získať od nich povolenie na vstup do areálu ako nevyhnutnému predpokladu začatia potrebných prác
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.