V Michalovciach sa narodilo prvých desať šteniatok geneticky sledovaných rodičov nového slovenského plemena – tatranský durič.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
MICHALOVCE. Slovenskí chovatelia psíkov sa môžu hrdo pýšiť piatym národným plemenom. Je ním tatranský durič.
Fenke Melise, ktorej majiteľom je michalovský chovateľ Ján Meňky, sa narodilo desať mláďat tohto nového slovenského plemena. Podľa odborníkov ide o prvé šteniatka, ktorých rodičmi sú tatranskí duriči.
Nové slovenské plemeno vzniklo krížením hladkosrstého jazvečíka, slovenského kopova a bavorského farbiara.
Krížením spomínaných plemien sa podľa kynológov podarilo dosiahnuť výnimočné vlastnosti poľovníckeho psa.
Piate slovenské plemeno
Na novom slovenskom plemene pracujú slovenskí kynológovia, poľovníci a odborníci už viac ako dva roky.
Tatranský durič je po slovenskom čuvačovi, československom vlčiakovi, slovenskom kopovi a slovenskom hrubosrstom stavačovi v poradí piate slovenské plemeno.
Úspech slovenských chovateľov potvrdila fenka tohto plemena, ktorá pred pár dňami vrhla tri fenky a sedem psíkov. Prezident klubu chovateľov tatranských duričov Jaroslav Jevčák hovorí o veľkom úspechu.
„Je to prvý vrh, kde už máme šteniatka po tatranských duričoch, kde aj matka a otec sú tatranský durič,“ uviedol Jevčák. Dodal, že šteniatka sú v dobrej kondícii.
„Nie sú tam žiadne exteriérové chyby. Sfarbenie je tam dobré, všetko je dobré. Je to veľmi vyrovnaný vrh,“ povedal Jaroslav Jevčák.
Spokojný je aj chovateľ a majiteľky fenky tatranského duriča, ktorá vrhla desať šteniatok, Ján Meňky.
„Som veľmi spokojný, aj celá rodina. Je to náš rodinný maznáčik. Je to kultivovaný pes, ale keď je to potrebné, vie byť aj ostrý. Všetky šteniatka sú životaschopné. Mám veľkú radosť,“ povedal Meňky.
Durič je poľovné plemeno
Nové slovenské národné plemeno ocenia najmä poľovníci. Pes má dobrý čuch, vie vystopovať a hlásiť poľovníkovi nájdenú a ulovenú zver.
Tatranský durič sa podľa chovateľov osvedčil aj v teréne. „Máme s ním vynikajúce skúsenosti,“ potvrdil Jevčák.
Kynológovia sa teraz budú snažiť, aby plemeno bolo akceptované aj na medzinárodnej úrovni. Jevčák potvrdil, že je to ešte záležitosť niekoľkých rokov.
„Nie je to záver, je to ešte len začiatok,“ vysvetlil. Jevčák spresnil, že ich cieľom je, aby plemeno uznala aj svetovo najznámejšia Medzinárodná kynologická federácia (FCI).
„Sme členskou krajinou FCI a tam platí určitý štatút, podmienky ako môže byť uznané plemeno medzinárodne. Je to podmienka odchovať minimálne tisíc šteniat v desiatich líniách. Chce to čas. Nedá sa to urobiť za rok, dva. My potrebuje desať rokov, aby sme to dali na tú úroveň tak, ako by to malo byť,“ uzavrel Jevčák.
Foto k článku: TASR/Roman Hanc
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.