Do metropoly Zemplína sa po rokoch vrátili potomkovia známeho a slávneho rodu, ktorý sa najvýraznejšie zaslúžil o rozvoj Michaloviec. Šestnásť členov grófskej rodiny Sztárayovcov navštívilo kaštieľ, ktorý kedysi patril ich predkom, ale aj kaplnku na Hrádku, ktorá bola v minulosti ich rodinnou hrobkou. Pri tejto príležitosti historici pokrstili v Zemplínskom múzeu knihu, ktorá mapuje život tejto významnej rodiny.
MICHALOVCE. Sztárayovci sa zaslúžili o rozvoj Michaloviec, založili pivovar, mali podiel na otvorení nemocnice a dali postaviť kaplnku na Hrádku. Zemplínske múzeum sídli v barokovo-klasicistickom kaštieli, ktorý kedysi tiež patril rodine Sztárayovcov.
Grófska rodina ho opustila v roku 1944 pred príchodom Červenej armády. Väčšina potomkov grófskej rodiny žije v Maďarsku. V piatok uplynulý týždeň 16 členov tejto rodiny navštívilo Michalovce.
Sztárayovci zveľadili mesto
Rodina Szrárayovcov mala v minulosti veľkú zásluhu aj na obnove farského kostola. V 18. storočí ho na podnet grófa Imricha Sztárayho obnovili.
Pôvodne gotický kostol získal barokovú podobu. Pod kostolom v kryptách sú dokonca pochovaní niektorí členovia tejto rodiny.
Sztárayovci výrazne zveľadili aj okolie michalovského kaštieľa. Vysadili rozsiahle záhrady a park, ktorý Michalovčania poznajú pod názvom Kerta.
Sztárayovci v piatok navštívili barokovo-klasicistický kaštieľ, ktorý bol kedysi sídlom tejto šľachtickej rodiny.
Kaštieľ patrí v súčasnosti k najcennejším historickým architektúram v Michalovciach. Od roku 1957 tu sídli Zemplínske múzeum.
Najznámejším členom rodiny, ktorý zavítal do Michaloviec, je Peter Sztáray, ambasádor Maďarskej republiky pri NATO.
Usporiadali slávnostnú svätú omšu
V piatok sa pri príležitosti návštevy grófskej rodiny konala vo farskom Rímskokatolíckom kostole Narodenia Panny Márie slávnostná svätá omša, ktorú slúžil dekan Stanislav Pavúk.
Kuriozitou je, že omšu slúžil vo vzácnom barokovom bohoslužobnom rúchu, ktoré vyšívala dcéra rakúsko-uhorskej panovníčky Márie Terézie. Arcivojvodkyňa Alžbeta ho vyšívala v polovici 18. storočia.
Rúcho neskôr darovala jej sestra Mária Kristína svojej obľúbenej dvornej dáme, grófke Anne Sztáray.
Od roku 1766 bolo rúchu umiestnené v kostole v obci Staré v Michalovskom okrese.
Od osemdesiatych rokov minulého storočia ho umiestnili v Zemplínskom múzeu. Po svätej omši sa Sztárayovci zúčastnili v Zemplínskom múzeu krstu knihy, ktorá zachytáva históriu, osudy a život tejto šľachtickej rodiny.
Svätá omša. Rímskokatolícky dekan Stanislav Pavúk slúžil omšu vo vzácnom barokovom bohoslužobnom rúchu z 18. storočia. Foto: Milan Potocký
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.