Takmer zabudnutý vojnový cintorín z prvej svetovej vojny v Hostoviciach sa stal po obnove dôstojným miestom posledného odpočinku vyše stovky vojakov. Slávnostným požehnaním sa zavŕšila jeho niekoľkoročná obnova.
HOSTOVICE. Slávnostného požehnania vojnového cintorína sa ujali duchovní gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi.
Čestné salvy za pochovaných vojakov vypálili členovia Klubu v dobových uniformách ruskej a rakúsko-uhorskej armády.
Vojnový cintorín v Hostoviciach z prvej svetovej vojny leží na okraji obecného cintorína.
„Dlhé roky bol v zabudnutí. Ani miestni obyvatelia takmer nevedeli, že sa tu vojnový cintorín nachádza. Hroby boli zarovnané, chýbali akékoľvek kríže,“ hovorí predseda Klubu Martin Drobňák.
Odpracovali vyše tisíc brigádnických hodín
Vďaka vynikajúcej spolupráci s obcou sa nadšenci vojnovej histórie v roku 2011 pustili do jeho obnovy.
O dva roky neskôr obnovu pohrebiska podporilo české ministerstvo obrany, finančne prispeli rakúsky Čierny kríž, slovenská nadácia Pontis a maďarský konzulát v Košiciach.
„V prvej fáze sme cintorín rozmerali na základe historických náčrtov. Vyznačili sme hrobové polia a jednotlivé hroby. Od marca tohto roka sme sa venovali terénnym úpravám a montáži krížov. Vybudovali sme betónový základ pod pamätník, chodníky, oplotenie a osadili sme kríže a informačnú tabuľu,“ vysvetľuje Drobňák.
Ako ďalej dodáva, obnovený cintorín je výsledkom práce dobrovoľníkov z klubu a obce Hostovice. „Odpracovali sme presne 1 099 dobrovoľníckych hodín a celková investícia do cintorína predstavuje sumu 8 000 eur.“
Obnovený hostovický vojnový cintorín je už dokončený. Foto: archív KVH
Rarita: Drvivá väčšina padlých je známa
Zaujímavosťou je, že na hostovickom cintoríne sú pochovaní zväčša príslušníci rakúsko-uhorskej armády a veľká časť obetí sa dá identifikovať podľa mena.
„Je to dôležité najmä pre rodiny, ktoré hľadajú svojich predkov,“ myslí si Drobňák.
Na cintoríne je pochovaných 112 vojakov, z toho 104 je známych, čo je rarita. Súvisí to s tým, že v týchto miestach sa nachádzal poľný lazaret a evidencia úmrtí bola vedená veľmi precízne.
Na cintoríne ležia padlí vojaci z územia dnešného Rakúska, Česka, Maďarska, ale aj Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.