Počas dvoch mesiacov preskúmali pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat a Spoločnosti pre ochranu netopierov podkrovné priestory kostolov v okrese Sobrance.
SOBRANCE. Ochranári mapovali netopiere v mesiacoch august a september. Prieskum podkrovných priestorov v kostoloch v okrese Sobrance robili naposledy pred 14 rokmi.
„Ochrana netopierov spočíva hlavne v ochrane ich biotopov. Rovnako dôležité sú úkrytové biotopy - podkrovia, stromové dutiny, jaskyne aj lovné biotopy. Veľký význam majú podkrovia kostolov hlavne pre letné kolónie samíc s mláďatami. Slúžia im aj počas dlhých desaťročí a preto je ich zachovanie jednou z kľúčových úloh v ochrane týchto živočíchov,“ objasnila zoologička Zuzana Argalášová zo Správy CHKO Vihorlat.
Kostoly sú často ich posledným útočiskom
Argalášová hovorí, že netopiere sú tajuplné, pritom veľmi zaujímavé a ešte aj dnes málo poznané živočíchy.
„Ľudia oddávna pripisovali netopierom rôzne vlastnosti, žiaľ v našich končinách hlavne negatívne. Naproti tomu, že žijú takým skrytým spôsobom života, majú plno pozitív aj pre človeka. Tam, kde sa vyskytujú v hojnom počte, zbavujú človeka nepríjemného hmyzu, napríklad komárov. Aj preto sa pracovníci správy CHKO Vihorlat a Spoločnosti pre ochranu netopierov rozhodli obnoviť po 14 rokoch prieskum podkrovných priestorov - kostolov v okrese Sobrance – s cieľom inventarizácie letného výskytu druhov netopierov,“ vysvetlila zooologička.
Dodala, že podkrovie, plechová krytina im slúži ako inkubátor, kde je zabezpečená pomerne stála teplota.
Tento priestor využívajú od mája do septembra. Kostoly sú často posledným útočišťom pre druhy viazané na podkrovné stavby.
Objavili viaceré druhy netopierov
Ochranári navštívili celkovo 10 kostolov. V povalových priestoroch objavili rôzne druhy netopierov, napríklad netopiera veľkého, ucháča svetlého, podkovára malého a večernicu pozdnú.
„Vo väčšine kostolov, kde sa nachádzali, považujú netopiere za užitočné a nesnažia sa im zabrániť uzavretím prístupových otvorov,“ povedala Argalášová.
Zároveň dodala, že veľká časť objektov v okrese je po rekonštrukcii striech, počas ktorých došlo k uzavretiu prístupových otvorov do povalových priestorov. Negatívne to vplýva na populáciu netopierov.
„Zistil sa pomerne nepriaznivý stav, malá početnosť populácií. V porovnaní s údajmi z minulosti sa predpokladá nepriaznivý vývoj najmä v posledných rokoch. Predkladaný prehľad o výskyte netopierov v kostoloch poslúži k sledovaniu trendov a účinnosti opatrení na zlepšenie stavu v budúcich rokoch,“ vysvetlila Argalášová.
Dodala, že v prípade kolónie netopierov v podkroví nastáva časom problém s hromadiacim sa trusom.
„Pri niekoľko stokusovej kolónii to môže po niekoľkých rokoch byť aj niekoľko ton. Nahromadený trus zapácha a je najčastejším dôvodom pre zásah správcu budovy. Zriedkavejšie dochádza aj k záletom netopierov do interiéru, prípadne znečisťovaniu interiéru. Všetky tieto problémy spojené s výskytom netopierov je možné pomerne jednoducho riešiť a zachovať tak tieto často posledné útočištia týchto vzácnych živočíchov,“ doplnila zoologička.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.