Miluje knihy a každú voľnú chvíľu využíva na čítanie. Rada sa učí, plynule rozpráva po srbsky. Rodina verí, že by liečenie v súkromnom zariadení mohlo pomôcť postaviť sa mladej slečne na nohy. Je však finančne náročné a rodina sa obrátila na verejnosť so žiadosťou o pomoc: ľahučké vrchnáky z pet fliaš môžu zavážiť.
HUMENNÉ. Výzvu na zbieranie vrchnákov z pet fliaš zverejnila Sheryleina rodina v máji tohto roka. Doposiaľ sa ich podarilo nazbierať dve a pol tony. Je to však stále málo ...
Dvanásťročnú šiestačku Sheryle trápia zdravotné problémy od narodenia. Trpí detskou mozgovou obrnou.
Neposlúchajú ju nohy a trochu jazyk.
„Po mentálnej stránke je dobrá. Chodí do špeciálnej školy. Rada sa učí a darí sa jej. Miluje knihy a venuje im každú voľnú chvíľu. Sú pre ňu všetkým. Pri počítači trávi minimum času. A keď aj, tak prepisuje texty z kníh,“ hovorí mama Martina Djordjević.
Sheryle pred dvoma rokmi. Foto k článku: archív M. Djordjević
Pobyt v zariadení je drahý
Sheryle je odkázaná na nepretržitú pomoc a starostlivosť rodiny.
„Bez opory a pridŕžania neurobí ani krok. Po byte chodí štvornožky, keď sa oprie o gauč, tak sa posadí. Nie je sebestačná v ničom. Musíme ju obliecť, umyť, pripraviť stravu,“ bez emócií konštatuje pani Martina, ktorá sa, ako dodáva, naučila s dcériným postihnutím žiť.
V súkromnom zariadení v krajskom meste učia podobne postihnuté deti chodiť. „Chceli by sme to skúsiť,“ živí nádej pani Martina.
Len cvičenie počas štvortýždňového pobytu stojí 1 200 eur. „To je iba začiatok. Po diagnostike určia, akú formu cvičení zvoliť. Potom sa chodí na dvojtýždňové pobyty. Jeden stojí 600 eur,“ vyratúva.
Kilogram vrchnákov stojí 17 centov, tona 170 eur. „Koľko ich treba nazbierať, aby sme zložili potrebnú sumu,“ vzdychne si mama Martina, ktorá nesedí so založenými rukami, ale popri starostlivosti o rodinu sa snaží aj podnikať.
Bežné cvičenie už nestačí
Pani Martina verí, že pobyt v zariadení by jej dcére pomohol.
„Boli sme štyridsaťkrát v kúpeľoch. Nemusela absolvovať žiadnu operáciu a nádej na zlepšenie tu vždy je. Dosiahli sme veľa, ale teraz stagnujeme. Bežné procedúry už nie sú pre ňu. Veľmi rýchlo rastie,“ hovorí.
Ku každodennému cvičeniu doma sa pridáva chôdza s chodítkom, vychádzky na špeciálnom trojkolesovom bicykli.
„V zariadení sa cvičí tri hodiny denne. Sú tam na to odborníci. Rodič doma nikdy nedosiahne to, čo špecialista,“ dodáva.
Hoci rodina robí, čo sa dá, utiahnuť všetko finančne je čoraz ťažšie. „Už sa to nedá zvládnuť,“ hovorí pani Martina.
Okrem pravidelného príspevku od Dobrého anjela nedostala podporu od žiadnej nadácie. Vďačná je za každý vrchnák i akúkoľvek pomoc.
Čisté vrchnáky výlučne len z pet fliaš treba priniesť do predajne dojčenského a detského textilu Flliper do bývalého Domu služieb na Mierovej ulici.
V mene Sheryle a jej rodiny ďakujeme.
Na špeciálnom bicykli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.