Hoci je dnes používanie azbestu zakázané, ešte stále sa nachádza v strešných krytinách či bytových jadrách panelákov. Pre našinca je jeho odstraňovanie finančne náročné. Odborníci však varujú pred neodbornou manipuláciou s týmto nebezpečným materiálom.
HUMENNÉ. Nedávno odstránili azbest zo strechy tzv. dreveňáka.
„Už viac ako 15 rokov počúvame o tom, ako veľmi je azbest v konštrukciách stavieb škodlivý. Môj denný pohľad na tzv. dreveňák, pod strechou ktorého sa skrýva obľúbená sídlisková krčma a dve ďalšie prevádzky, ma znepokojuje hlavne preto, že strecha objektu je z rozpadajúcich sa dosiek vlnitého azbestu. Tie dosky prežili svoje. Sú tu od čias výstavby Sídliska III,“ napísal nám čitateľ Jozef Holománi pred niekoľkými týždňami.
Zanedlho prišla od neho druhá správa: strechu škridlu po škridle rozobrala špecializovaná firma. Dôvod na obavy teda pominul.
Tichý zabijak
„Azbest je prírodný materiál. Je nehorľavý a čiastočne žiaruvzdorný, pevný a ohybný. Kedysi bol veľmi obľúbeným materiálom používaným v stavebníctve, ale jeho zlaté časy sa skončili koncom 80. rokov minulého storočia. Výskumy preukázali, že ide o veľmi škodlivú látku, karcinogén,“ hovorí Miroslav Patlevič, majiteľ firmy, ktorá sa zaoberá odstraňovaním azbestových materiálov zo stavieb.
„Nebezpečenstvo spočíva v malých rozmeroch jeho vlákien. Pri mechanickom poškodení sa vlákna určitých druhov azbestu dostávajú do vzduchu, kde sú schopné vznášať sa. Vdýchnutím sa dostávajú do pľúc, kde sa môžu uložiť do pľúcnych mechúrikov, dráždia ich a postupom času sa z akútneho dýchacieho problému môže stať problém chronický, ktorý môže po rokoch prerásť do nádorového ochorenia,“ konkretizuje Vladimír Dzan, vedúci oddelenia preventívneho pracovného lekárstva na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Humennom.
Služba je drahá
Dnes je používanie azbestu na Slovensku zakázané. Ešte stále sa však nachádza v strešných krytinách či bytových jadrách panelákov.
Pri jednorazovom strete s azbestom sa človeku nemusí nič stať. Od nadýchania sa azbestových vlákien po prepuknutie prvých príznakov ochorenia môže ubehnúť niekoľko desiatok rokov.
Dnes sa pri nakladaní s azbestom musia dodržiavať prísne bezpečnostné opatrenia a považuje sa za „nebezpečný odpad“.
„Koncentrácia azbestu na strechách alebo v našich klasických panelákových bytových jadrách je minimálna. Nemyslím si, že treba z toho robiť strašiaka, ale je rozhodne potrebné poznať a vyhodnotiť riziká a byť opatrný,“ vysvetľuje Patlevič.
Azbest musia odstraňovať špeciálne čaty, ktoré majú povolenie od príslušných orgánov v zmysle platnej legislatívy.
„Máme oprávnenie, preškolených zamestnancov, ktorí používajú pri odstraňovaní azbestu nielen špeciálne overaly, ale aj filtre, vysávače a iné zariadenie. Ak však máme do ceny práce preniesť všetky potrebné investície, je táto služba pre objednávateľa drahá,“ hovorí Patlevič.
Sanácia priemerne veľkej azbestovej strechy vyjde aj na 5 000 eur. Ľudia sa v snahe ušetriť púšťajú do prác svojpomocne. Pritom si často neuvedomujú, ako riskujú.
Štátna správa evidenciu má
Podľa slov Vladimíra Dzana štátna správa mám dobrú evidenciu o tom, koľko azbestu sa u nás ročne odstráni.
„My máme 250 prípadov ohlasovacej povinnosti ročne. Keď o tom vieme, môžeme kontrolovať,“ hovorí.
„Osobne si myslím, že nie je žiadny dôvod, aby sme zhadzovali strechu, pokiaľ nie je poškodená, iba preto, že je tam azbest,“ dodáva.
Podnikateľ Patlevič dopĺňa svoju skúsenosť.
„Odstraňovanie azbestu si objednávajú predovšetkým veľké solventné spoločnosti, v menšej miere spoločenstvá vlastníkov bytov. V ich prípade je to predovšetkým preto, že azbestové potrubie dosluhuje, vykazuje chyby. Ale aby si niektorý obytný dom objednal túto službu vyslovene kvôli azbestu, to sa nestáva.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.