STAKČÍN. Na východe Slovenska odštartuje začiatkom budúceho roka oprava viacerých drevených chrámov a ich vzácnych interiérov, ktoré už nahlodal zub času.
Detaily pripravovaného projektu predstavil jeho manažment verejnosti na sklonku tohto týždňa počas úvodnej konferencie v obci Stakčín v Sninskom okrese.
"Obnovíme štyri drevené chrámy, a to v Hrabovej Roztoke, Šmigovci, Inovciach a Topoli. Zreštaurovaných bude aj 10 ikon z chrámov v H. Roztoke, Inovciach a Ruskej Bystrej. V Topoli sa zasa dočká obnovy druhý najväčší židovský cintorín v regióne Snina," informovala projektová manažérka Daniela Galandová.
Záchranu prvkov rusínskej kultúry na východe Slovenska podporil v rámci programu Zachovanie a revitalizácia kultúrneho a prírodného dedičstva Finančný mechanizmus Európskeho hospodárskeho priestoru (FM EHP) a štátny rozpočet SR.
"Z celkových oprávnených výdavkov projektu 295 809 eur, predstavuje grant FM EHP a štátneho rozpočtu SR až 266 228 eur. Zvyšných 10 percent spolufinancujú organizácie Karpatské drevené cerkvi (KDC), n. o., sumou 9 012 eur, Nadácia pre ochranu biodiverzity Karpát sumou 20 000 eur a obec Topoľa čiastkou 569 eur," konkretizovala Galandová.
Zachraňovať chcú aj ďalšie pamiatky
Na úvodnej projektovej konferencii v Stakčíne sa v piatok 19. decembra zúčastnili zástupcovia donorov - Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva, Úradu vlády SR, ďalej pracovníci pamiatkového úradu, starostovia obcí z okresov Snina, Sobrance a správcovia gréckokatolíckych farností, ktoré sú ako vlastníci chrámov zapojené do projektu.
"Účastníkom konferencie sme prezentovali interaktívnu simuláciu plánovanej obnovy dreveného chrámu v Hrabovej Roztoke, ktorá bude využívaná nielen pre účely virtuálnej prehliadky chrámu, ale aj ako pomôcka pre študentov architektúry," podotkla Galandová.
Snahy miestnych aktivistov nie sú podľa jej slov orientované výlučne iba na zmienený projekt.
Jedným z bodov konferencie bola totiž aj prezentácia návrhu systémových opatrení zameraných na záchranu ďalších pamätihodností Rusínov, čím by sa pokračovalo v rozvoji a propagácii regiónu pri Snine.
Organizácia KDC už má s podobnými projektmi skúsenosti. "Praktickými ukážkami reštaurovania vzácnych liturgických kníh, ktoré sú už vyše roka súčasťou expozície Alexandra Duchnoviča v gréckokatolíckom drevenom chráme v Topoli, sme počas konferencie v Stakčíne prezentovali možnosti efektívneho využitia pamätihodností pre rozvoj menších obcí," uzavrela Galandová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.