V okrajových častiach pod lesom vídavajú Sninčania líšky. Policajti, poľovníci i majiteľ firmy na odchyt zvierat tvrdia, že nejde o nič výnimočné a v zimnom období je bežné, že prirodzene plachú líšku priláka k ľudskému obydliu potrava.
SNINA. V ostatnom čase zaznamenali na mestskej polícii tri hlásenia o spozorovaní líšky.
„Nemôžete si myslieť, že tu po námestí behajú líšky. To rozhodne nie,“ reaguje náčelník Mestskej polície v Snine Ján Maškulík po upozornení na odkaz Sninčana na webe.
„Včera ma naháňala líška. Prosím, nech sa s tým už niečo robí, kým sa nestane niečo vážne,“ nechal odkaz obyvateľ Sniny 2. januára na stránke Dianie v Snine.
Náčelník jeho tvrdenie nespochybňuje ani nezľahčuje. Doposiaľ na polícii prijali tri hlásenia o spozorovaní líšky.
„Dve hlásenia sú z Jesenského ulice, jedno z Brehov. Ide o lokality s rodinnými domami blízko lesa. Líšky zbadali v záhradách. Jednu z nich už špecializovaná firma odchytila do pasce,“ hovorí Maškulík. Podľa neho ide o bežný, každoročne sa opakujúci, jav.
O zvýšených počtoch zvierat či nebezpečenstve pre človeka však jednoznačne hovoriť nemožno.
Potvrdzujú to aj pracovníci Obvodného lesného úradu v Humennom a Obvodnej poľovníckej komory.
V súčasnosti podľa ich slov ešte prebiehajú spoločné poľovačky, orálna vakcinácia líšok a jej monitoring. Nič mimoriadne nezaznamenali ani nemali hlásené.
Mesto je obklopené lesmi
Podľa slov Igora Tomka, špecialistu na odchyt zabehnutých a túlavých zvierat z Trebišova, Snina bola medzi prvými mestami, ktoré začali líšky odchytávať.
„Mesto je obklopené lesmi. Stavy líšok v ostatných rokoch celkovo stúpli aj vďaka orálnej vakcinácii a odstránení besnoty. Líška ako predátor má veľký akčný rádius. Silnejšie jedince vytlačia slabšie a choré na okraj svojho teritória, bližšie k ľudským obydliam Tam sa potrava zháňa ľahšie ako v prírode. Človek tomu napomáha vyhadzovaním množstva odpadu, ktorý líšky konzumujú,“ hovorí.
Zdravá líška je prirodzené plachá, človeka nenaháňa a neútočí naň.
Líšky chytajú do pasce
Od roku 2009 sa odchyt líšok v Snine rieši priebežne a ich stav výrazne nestúpa. „Keby bola situácia vypuklá, videli by sme ich cez deň, často a veľa. Ročne odchytíme len niekoľko kusov. Napríklad v minulom roku to bola len jedna,“ namieta.
Odchyt líšky podľa slov Tomka vôbec nie je jednoduchý.
„Líška je veľmi rýchla. Imobilizácia ako u psov a mačiek je problematická. Chytá sa do pasce s návnadou. Používam trvanlivú salámu. Odchytenú líšku utratíme. Je škodná, nemá zmysel vypúšťať ju na iné miesto. Narušila by tamojšiu rovnováhu,“ hovorí. Pre Sninu vyrobil špeciálnu pascu, ktorú majú uloženú na mestskej polícii.
V Humennom a Medzilaborciach problém s líškami nie je. Igor Tomko si spomína len na odchyt jedného lišiaka na Sídlisku II A spred siedmich rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.