MICHALOVCE. Už niekoľko týždňov obdivujú obyvatelia regiónu Zemplína bociana bieleho, ktorý sa pohybuje v okolí obcí Michalovského okresu.
Hoci ostatné bociany trávia zimu v južnej Afrike, jeden bocian sa pár dní zdrživa pri obci Vinné, neskôr bol pozorovaný v Michalovciach pri rieke Laborec a aj v obci Pozdišovce. Naposledy sa zdržiaval pri obci Malčice.
Zoologička Zuzana Argalášová zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat vysvetlila, že bocianí otužilec nie je až taká zvláštna rarita.
„Každoročne evidujeme niekoľko opozdilcov, ktorí sa v zime potulujú po Zemplíne. Ak neodleteli s ostatnými kŕdľami, určite na to mali dôvod. Tých dôvodov môže byť niekoľko. Ich zotrvanie mohla ovplyvniť teplá jeseň, môžu to byť choroby, parazity peria, prípadne môže ísť o mláďatá z neskoršieho hniezdenia, ktoré nemali dosť síl na odlet do Afriky,“ ozrejmila zoologička.
Ľudia volajú ochranárom, aby mu pomohli
Bociany biele patria medzi najznámejšie sťahovavé vtáky. Preletujú medzi hniezdiskami a zimoviskami obrovské vzdialenosti.
Z Európy migrujú až do južne položených afrických krajín. Argalášová vysvetlila, že bocianovi, ktorý neodletel, by sneh ani mráz nemali ublížiť.
„Dôležité pre neho je, aby mal dostatok potravy. Väčšina volajúcich, ktorým sa podarí v zimnom období vidieť bociana chce, aby sme bocianov prišli odchytiť. Ak sú jedince v dobrej kondícii a dokážu lietať, tak odchyt nie je jednoduchý a ani potrebný. Pokiaľ lietajú, nachádzajú dostatok potravy (napríklad hraboše na poliach) je najlepšie ich nechať na pokoji bez zbytočného stresovania. Pokiaľ si bociany nájdu dostatok potravy a nie sú zranené, tak dokážu prežiť,“ zdôraznila zoologička.
Dodala, že ľudia by mali zalarmovať ochranárov, až keď spozorujú, že bocian je vysilený a stráca plachosť.
Vtedy pristúpia k odchytu a jeho premiestneniu do rehabilitačnej stanice.
„Bociana budeme naďalej pozorovať a v prípade potreby mu pomôžeme,“ tvrdí Argalášová.
Zoologička vysvetlila, že ľudia môžu zimujúce bociany aj prikrmovať.
„Vďačne prijmú pomoc od človeka a pokiaľ bocian nie je zranený či úplne vysilený, je to lepšie riešenie, nechať bociana prezimovať vo voľnej prírode s trochou pomoci vo forme vykladania potravy. Na miesta ich výskytu môžeme vyložiť menšie ryby do veľkosti 10 cm, pokrájané hovädzie, kuracie mäso či hydinové žalúdky, srdcia alebo granuly pre psov.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.