Poslancom klubu Za demokratické Humenné (ZDH) sa nepozdáva nedávne personálne obsadzovanie komisií pri mestskom zastupiteľstve. Hovoria o porušení zákona o obecnom zriadení a rokovacieho poriadku. Sú tiež presvedčení o tom, že mali viesť tri komisie namiesto jednej. Vedenie mesta kritiku odmieta a tvrdí, že ide o výsostnú záležitosť poslaneckých klubov.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
HUMENNÉ. Personálne obsadenie komisií sa riešilo na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva.
Na tlačovej besede klubu vyslovili poslanci verejný protest proti voľbe. Hoci boli do rozpravy k bodu prihlásení traja poslanci, Darina Barančíková, Mária Cehelská a Ivan Hopta (všetci kraja z klubu ZDH), primátorka Jana Vaľová (Smer) im vystúpiť neumožnila.
Cehelská: Ide tu o viacero porušení
„Bol porušený zákon o obecnom zriadení v paragrafe 12 bod 6, kde sa hovorí, že ak požiada o slovo poslanec v súvislosti s prerokúvaným bodom, slovo sa mu udelí. Ak mu starosta slovo neudelí, stráca právo viesť zasadnutie obecného zastupiteľstva,“ uviedla poslankyňa Cehelská.
Upozornila tiež na to, že materiál bol dodaný neskoro, len pár minút pred samotným rokovaním.
„Rokovací poriadok hovorí, že všetky materiály sa doručujú spolu s pozvánkou poslancom do ich poslaneckých schránok najneskôr päť dní pred zasadnutím zastupiteľstva. Materiál k voľbe komisií sme dostali dve – tri minúty pred rokovaním. Nemali sme priestor ani čas rokovať, keď sme ani nevedeli, kto koho navrhuje,“ zdôraznila.
Ako ďalej dodala, návrh klubu na obsadenie komisií odovzdali vedúcemu odboru všeobecnej správy na mestskom úrade v decembri a 16. januára.
„Len v piatich komisiách z jedenástich boli akceptované naše návrhy. Vôbec nemáme zástupcu v komisii školstva, športu a mládeže. Sú to silné komisie, riešia dôležité veci a my nie sme neskúsení. Mnohí poslancujeme dlhé roky,“ povedala.
„Mohli sme mať troch predsedov komisií. Sme štvrtina mestského parlamentu,“ doplnila.
Babják: Má to byť politický a odborný konsenzus
Poslanec Jozef Babják (ZDH) je presvedčený o tom, že obsadenie komisií má byť výsledkom politického a odborného konsenzu.
„Poslanci by mali byť do komisií nasadzovaní hlavne po stránke odbornej. Očakávali sme, že tento aspekt bude využívaný a akceptovaný. Preto sme dávali také návrhy, aby boli v komisiách ľudia, ktorí danej problematike rozumejú. Nijaké rokovania neboli. Poslali sme návrhy, ostatní rozhodli,“ uviedol.
Mesto: Je to záležitosť poslaneckých klubov
Vedenie mesta tvrdí, že obsadenie komisií poslancov je výsostná záležitosť poslaneckých klubov.
„Preto je vhodné otázky smerovať priamo na predsedov poslaneckých klubov, nakoľko mali medzi sebou komunikovať. Mesto do tohto procesu nevstupovalo, iba spracovalo návrh, ktorý dostalo od poslancov do písomnej podoby. Doručený materiál vytlačilo a odovzdalo poslancom v predstihu,“ uvádza sa v stanovisku mesta, ktoré poslal redakcii tlačový referát.
„Voľby podľa rokovacieho poriadku MsZ v Humennom zo dňa 15. 8. 2012 čl. 15 ods. 2 riadila volebná komisia. Žiadne pravidlá, koľko poslancov má pracovať v akej komisii neexistujú ani v zákone ani vo všeobecne záväznom nariadení. Spravidla by mal každý poslanec pracovať aspoň v jednej komisii, čo bolo určite dodržané,“ píše sa ďalej v stanovisku mesta.
Zrušenie rozpravy mesto v stanovisku nekomentovalo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.