Láska k prírode a k pohybu ho priviedla aj k ďalšej záľube. Z miest a lokalít, ktoré osobne navštívil, si ako spomienku prináša drevenú turistickú známku. Každá je iná a jedinečná. Vo svojej zbierke ich už má tisíc.
MICHALOVCE. šesťdesiatpäťročný Anton Hasák z Michaloviec je predsedom Najstaršieho michalovského Klubu slovenských turistov Turista (NM KST T). Turistike sa venuje už od ranej mladosti.
S aktívnou turistikou začal pred 50 rokmi. Už v roku 1957 sa zúčastnil 1. ročníka dnes už tradičnej akcie 100 jarných kilometrov. Na Slovensku navštívil takmer všetky kultúrne a prírodné pamiatky, múzeá a vystúpil na väčšie aj menšie vrchy.
So zbieraním drevených turistických známok začal v roku 2004. Okrúhle drevené vypaľované plakety reprezentujú turisticky atraktívne miesta.
„Sú na nich zobrazené lokality, ktoré sú zaujímavé pre nás, turistických nadšencov. Dajú sa kúpiť len na tom mieste, ktoré zobrazujú. Každá zaujímavá lokalita má svoju známku. Keď prídete na nejaké turisticky zaujímavé miesto, tak sa dá kúpiť len tam. Potom máte príjemnú pamiatku,“ povedal turista.
Známky už zaplnili stenu v predsieni
V jeho zbierke nájdete známe hrady a zámky, ale aj turistické a rekreačné destinácie. Známy michalovský turista hovorí, že všetky známky sú pre neho cenné.
„Ťažko posúdiť, ktorá je najcennejšia. Ako turista som prešiel skoro celé Slovensko. Problém bol v tom, že známky začali vychádzať až v roku 2004 a ja som už mal mnohé miesta schodené ďaleko predtým. Z miest, kde som už bol, mi potom doniesli známky kamaráti a známi,“ povedal Hasák.
Na známkach je zobrazená prevažne dominanta alebo osobnosť daného regiónu.
„Na každej je niečo iné. Potom sú ešte výročné a prémiové známky. Nielen fotografie, ale aj turistické známky sú príjemnou spomienkou na miesta, ktoré som navštívil,“ povedal turista.
Hasák dodal, že pre svoju zberateľskú vášeň si dokonca plánuje výlety s rodinou či dovolenky na miesta, kde sú známky a v jeho zbierke chýbajú.
Súčasná zbierka mu už pomaly zaplnila celú stenu v predsieni štvorizbového bytu.
Má aj zopár kúskov z regiónu Zemplín
V jeho zbierke nechýbajú známky z Vysokých a Nízkych Tatier, z Demänovskej, Važeckej a Belianskej jaskyne, ale aj známky, ktoré zachytávajú krásy a okolie Zemplínskej šíravy, Vinianskeho jazera, ale aj mesta Michalovce.
Vo svojej zbierke má aj známky z Čiech a Poľska.
Pri zbieraní známok zažil aj zaujímavé a neraz zábavné príbehy. Napríklad na Zubrej obore pri Zlatých Moravciach.
Pre novú známku prekonali v daždi na bicykloch 30 kilometrov. Po príchode do cieľa ale zistili, že poslednú známku predali deň pred ich príchodom. Našťastie pani, ktorá ich predávala, poslala známku vášnivému zberateľovi z Michaloviec neskôr poštou.
Čo sú turistické známky
Sú to okrúhle, drevené, vypaľované plakety, ktoré sú suvenírom a zároveň potvrdením o dosiahnutí turisticky atraktívneho miesta. Zaujímavé na tom je to, že keď sa známka vydá, tak sa k nej dá dostať len na tom mieste, ku ktorému sa viaže.Ak človek chce získať tú známku, tak musí navštíviť konkrétnu lokalitu. Inde sa nedajú kúpiť. Na známkach sú zobrazené prírodné aj technické pamiatky, historické mestá, hrebene hôr, zoologické záhrady, toky splavných riek, hrady, zámky, jaskyne a ďalšie zaujímavé miesta.
Počet známok sa neustále rozširuje a do systému pribúdajú vždy nové lokality.
mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.