Vyše stovka účinkujúcich a dvakrát viac pozvaných v hľadisku sa v predvečer Popolcovej stredy rozlúčili s tohtoročnými fašiangami spevom, tancom, hovoreným slovom a šiškami. Veseliť sa totiž smelo už iba pár hodín a potom nastúpil 40-dňový pôst.
HUMENNÉ. Ťažisko zuškárskych fašiangov bolo na tanečnej zložke mladých umelcov.
Celý program držali pevne v rukách členovia Folklórneho súboru (FS) Kolovrátok, ktorý pracuje pri Základnej umeleckej škole (ZUŠ) na Mierovej ulici.
Pridali sa aj hudobníci ľudového orchestra, jedného z viacerých, ktoré sú súčasťou hudobného odboru.
Zvykoslovné pásmo s dôrazom na ľudovú tradíciu pochovávania basy pripomenulo mladým časy našich starých mám a otcov, im zas oživilo spomienky.
Vianoce i fašiangy
Obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy nazývame fašiangy, ktoré tvoria prechod medzi zimným a jarným obdobím.
Počas fašiangov prevláda bujará zábava, organizujú sa svadby a zabíjačky. Hlavne posledné tri dni sú vyplnené zábavami a nadmerným hodovaním.
„Po vydarenej vianočnej hudobnej rozprávke Popoluška, ktorú žiaci z jednotlivých odborov školy pripravili tematicky na obdobie Vianoc, ani fašiangy sme neobišli iba tak. Rozlúčili sa s nimi veselo a pred zrakmi svojich blízkych, z ktorých niektorí si dokonca aj zakrepčili. Chceli sme priniesť Humenčanom niečo iné, než na čo sú zvyknutí,“ povedala Daniela Polovková, poverená riaditeľka ZUŠ.
Pochovali basu
Pozoruhodné bolo už len to, že pre koncert si vybrali estrádnu sálu Domu kultúry.
Uprostred parketu vytvorili priestor, kde sa celá paráda odohrávala bezprostredne pred divákmi.
Tí videli tanečnice, počuli spevákov, ochutnali z fašiangových dobrôt, ktorých bolo dosť pre všetkých. Núdza nebola ani o vtipné prekáračky, typické pre toto obdobie.
Dievčatá a chlapci ukončili program symbolickým pochovaním basy podľa starých tradícií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.