„Treba šíriť dobro a vstupovať do sŕdc a svedomia ľudí,“ hovorí Peter Krupa (1944), výtvarný pedagóg, lektor, režisér a scenárista pre bábkové divadlo a tiež autor bábok a scén. Rodák z Tvrdošína žijúci v Levoči, miluje Humenné a Humenčanov.
HUMENNÉ. Práve tu, v kruhu svojich dlhoročných priateľov, vo Vihorlatskom osvetovom stredisku, s ktorým je profesijne spätý už vyše 30 rokov, vystavuje svoju tvorbu pod názvom Návraty a spomienky.
„S Petrom Krupom sme začali spolupracovať asi pred 30 rokmi najprv na úseku divadla a umeleckého slova. Kolegyňa Katka Štefániková s ním pripravila 2–ročné školenie detského divadla pre učiteľky materských škôl a 1. stupňa základných škôl. Bolo to veľmi významné podujatie aj preto, že po ukončení školenia začalo pracovať pri našom zariadení divadlo dospelých pre deti,“ spomína na začiatky umelecky plodnej spolupráce kurátorka výstavy Mária Mišková.
S Petrom Krupom sa neodmysliteľne spája rozvoj detského bábkového divadla v 80. rokoch na Slovensku.
Ako mimoriadne výrazná režisérska a autorská osobnosť sa podieľal na mnohých inscenáciách rozprávok a hier pre deti v známom divadielku L.
Všetky jeho inscenácie boli súčasne autorským dielom od výroby drevených bábok, cez prípravu scén až po kostýmy. A týmto duchom tvorivosti, zručnosti a zápalu obdarovával aj svojich žiakov, ktorí sa stávali spolutvorcami aktuálneho predstavenia.
„Neskôr sme spolupracovali aj pri realizáciách viacdňových tvorivých dielní pre pedagógov a žiakov pod názvom Laboratórium a boli to veľmi inšpiratívne podujatia,“ oživuje spomienky na Humenné sám autor.
Spomienky si nesieme životom
„Môžeme odísť z mesta, zo vzťahu, zo zamestnania, ale od spomienok sa odísť nedá. Tie s nami idú životom ako naša neoddeliteľná súčasť,“ hovorí Krupa a jeho spomienky na jednotlivé etapy jeho života a ich prenášanie do umeleckej tvorby dnes visia na stenách výstavnej siene VOS.
Všetko v živote považoval za výzvu. „Robil som maľbu, potom som sa začal venovať akvarelom, neskôr grafike. Vždy ma to však ťahalo k drevu, tak som to skúsil. A ešte keramika. To je taký prierez mojou tvorbou, ktorú na výstave nájdete,“ vyratúva.
Na koncertoch si robieval záznamy. Potom si o diele i autorovi niečo prečíta a svoje pocity prenesie do obrazu.
V poslednom období ho fascinuje religiózna tematika. „Veľmi sa ma dotýka situácia na Ukrajine, pred Vianocami som strávil nejaký čas v Kyjeve. Hovorím si, čo s tým, aby sa ľudia spamätali? Už zostáva asi len, modliť sa.“
Sám Peter Krupa ďalej hovorí: „Keď som pred nedávnom inštaloval prúteného anjela, uvedomil som si, že prútie, to sú vlastne uzly, prepletanie. Všetci máme vo svojom živote svoje osobné uzly, problémy a hľadáme, ako ich rozpliesť, preťať alebo ešte viac zauzliť. Ak prepletám prútenú plastiku, počítam s tým, čo všetko s ňou urobí svetlo.“
Výstava je aj darčekom autorovi
„Niekedy v roku 1991 sme pripravili jeho prvú výstavu v Humennom. Táto je už druhá a je v podstate naším symbolickým darčekom k jeho 70–ke. Je to mimoriadne kreatívny človek s veľmi širokým záberom zručností a znalostí,“ uzatvára Mišková.
Špeciálny darček, ešte nedokončené divadelné predstavenie o spomienkach, venovali Krupovi členovia Divadelného súboru Alfa pri Základnej umeleckej škole na Mierovej ulici.
Výstava potrvá do 20. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.