Po výstavbe súkromnej vodnej elektrárne na rieke Laborec majú obyvatelia mestskej časti Krivošťany v Strážskom takmer po celý rok zaplavené pozemky, pivnice a záhrady. Podľa obyvateľov je hladina Laborca pre potreby vodnej elektrárne takmer vždy na maxime. Kým obyvatelia dotknutej lokality hovoria o kritickom stave, podľa štátnych orgánov je všetko v poriadku.
STRÁŽSKE. Keď v roku 2012 spustila súkromná spoločnosť na rieke Laborec v blízkosti hate malú vodnú elektráreň (MVE) Strážske, obyvatelia domov, ktoré sa nachádzajú len pár metrov od rieky, netušili, ako sa im od základov zmení život.
V blízkosti ich domov je Laborec pre potreby elektrárne takmer vždy naplnený po okraj. Spodná voda im odvtedy vyráža do pivníc, majú podmočené pozemky a zaplavené záhrady.
Obyvatelia sa obávajú, že tento dlhodobo neriešený stav im môže poškodiť statiku domov.
Situáciu už preveroval Obvodný úrad životného prostredia (OÚŽP) Košice, podľa ktorého prevádzka elektrárne aj hate prebieha v súlade s platnými zákonmi.
Obyvatelia: Situácia je kritická
Hať, ktorá zadržiava pred elektrárňou vodu, má na starosti Slovenský vodohospodársky podnik š. p. O tom, aká má byť hladina rieky Laborec na hati, hovorí schválený manipulačný poriadok vodnej zdrže. Podľa súčasného platného poriadku je hladina rieky v norme.
Podľa obyvateľov to platí iba na papieri. Reálne majú zaplavené a podmočené pozemky a záhrady.
Obyvateľ dotknutej lokality Martin Zambory vysvetlil, že podľa výšky hladiny sa vlastne nachádzajú permanentne v II. stupni povodňovej aktivity. „Tento stav je chorý,“ uviedol Zambory.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.