Tridsaťročný kameraman a študent dokumentaristiky Martin Tokár strávil od protestov na Majdane v Kyjeve a od vypuknutia vojenského konfliktu na Ukrajine viac ako mesiac. Spolu s českým režisérom Filipom Remundom točí aktuálne dokumentárny film, ktorý na pozadí ľudských osudov poodkrýva situáciu vo vojnou zmietanej Ukrajine.
MICHALOVCE. Študent 3. ročníka dokumentárnej tvorby na Vysokej škole muzických umení (VŠMU) v Bratislave točil na Ukrajine svoj ročníkový film o demonštráciách v Užhorode.
Pod taktovkou českej režisérky Alice Růžičkovej sa podieľal aj na tvorbe dokumentárneho filmu Česi na misi.
Roadmovie dokument mapoval aktivity gréckokatolíckeho kňaza, ktorý pomáha na Ukrajine chudobným ľuďom a opsuteným deťom. Niekoľko dní strávil v Ivanofrankovskej, Ľvovskej a Ternopilskej oblasti.
Aktuálne spolupracuje na projekte Českého žurnálu. Ide o cyklus dokumentárnych filmov o spoločenskom dianí v Českej republike. Jeden z dielov je aj o vzťahu Českej republiky k Ukrajine.
Film mapuje životné osudy Ukrajincov, ktorí dochádzajú za prácou do Českej republiky. Filmový štáb sa spolu s nimi vybral aj do ich domov na Ukrajine.
Slovenský kameraman Martin Tokár, ktorý pochádza z obce Vinné v okrese Michalovce, pocítil blízkosť vojny a jej následkov na vlastnej koži.
Ukrajinci sa na štát nespoliehajú
Tokár od vypuknutia nepokojov, ktoré nastali po nepodpísaní asociačnej dohody, točil viackrát v Užhorode, Veľkých Komjatach, v Kyjeve, Dnepropetrovsku a Charkove. V máji pokračuje s natáčaním v Donecku.
Dokumentárny film mapuje osud Ukrajinky Táne, ktorá pracuje v Českej republike ako upratovačka a opatrovateľka detí.
Vysokoškolsky vzdelaná žena musela odísť z Ukrajiny, aby uživila svojich synov. Po smrti manžela bola na ich výchovu sama. Filmový štáb sa spolu s ňou presunul z Prahy do Veľkej Komjaty, odkiaľ pochádza.
Martin Tokár hovorí, že mnohí Ukrajinci príliš do vzdialenej budúcnosti nepozerajú. „Žijú prítomnosťou. Mnohí nič neplánujú, pretože nevedia a netušia, čo ich čaká ďalší deň,“ vysvetlil.
Potvrdil, že na Ukrajine neustále padá hodnota hrivny a narástli ceny potravín, tovarov a služieb. Dodáva, že seniori žijú na mesiac z 20–eurového dôchodku (800 hrivien).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.