Dlhoročná, dnes už bývalá riaditeľka jednej z humenských materských škôl Anna Lopatová, sa po vyše tridsiatich rokov práce stala nadbytočnou. Je presvedčená o tom, že zo strany zamestnávateľa zažíva na pracovisku šikanu a diskrimináciu. Mesto jej vyjadrenia nekomentuje.
HUMENNÉ. Anna Lopatová odpracovala v školstve 36 rokov. Dvadsaťšesť rokov pôsobila v Materskej škole Štefánikova, z toho devätnásť rokov vo funkcii riaditeľky.
Bojovala o kúpu budovy školy do vlastníctva mesta, zaslúžila sa o jej zveľadenie, vybudovanie dopravného ihriska či sauny.
Krivdu zo strany zamestnávateľa, ktorým je mesto, začala podľa vlastných slov pociťovať v roku 2011.
Incident s dieťaťom, ktoré odišlo z hodiny jednej z učiteliek, poslúžil podľa nej ako zámienka reštrikčných opatrení a spúšťací mechanizmus prenasledovania.
Lopatová tvrdí, že tento postup vyústil do výpovede, diskriminácie a bossingu.
„Bolo to veľmi stresujúce obdobie. Prijala som adekvátne opatrenia. Myslela som, že je vec vyriešená a skončená. Až po ôsmich mesiacoch v septembri 2012 som od pani primátorky dostala napomenutie, že som porušila pracovnú disciplínu, že mám riadiť a kontrolovať. Od toho času som začala chodiť do práce so stresom a pod tlakom,“ hovorí.
Ako jediná pracovníčka materského školstva v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta nedostala koncoročnú odmenu v roku 2012 a 2014.
Vlani v júni jej skončilo päťročné funkčné obdobie riaditeľky. Od zamestnávateľa dostala polročné poverenie. Nové výberové konanie bolo vypísané až v októbri.
„Všetky zmluvy s učiteľkami na celý rok už boli pouzatvárané. Obávala som sa, že môže dôjsť k situácii, že príde nová riaditeľka a ja budem nadbytočná, aj keď neexistuje taký zákon, že bývalá riaditeľka musí odísť, lebo prišla nová,“ hovorí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.