Humenská Základná umelecká škola (ZUŠ) je jedna z prvých základných umeleckých škôl na Slovensku, na ktorej sa už v 80. rokoch minulého storočia začala vyučovať hra na organe. Keďže škola nemala vlastný nástroj, boli žiaci i učitelia odkázaní na organ v rímskokatolíckom kostole Všetkých svätých. Dnes je už všetko inak.
HUMENNÉ. Kráľovský hudobný nástroj slávnostne uviedli do vyučovacieho procesu pred pár dňami.
„Zvládnuť hru na takýto nástroj je kus krásneho umenia vyžadujúceho profesionalitu. Chceme, aby humenská verejnosť vedela, že na našej škole práve tomuto kumštu učíme, že sme otvorení všetkým záujemcom, ktorí chcú prijať túto výzvu a ovládať hru na tento hudobný nástroj,“ povedala Daniela Polovková, poverená riaditeľka ZUŠ pri slávnostnom uvedení.
Vyučovali v kostole
Činnosť organového oddelenia sa začala na bývalej ĽŠU v roku 1978.
„Mojím príchodom na školu som začal vyučovať aj predmet hra na organe. Bolo to ešte v priestoroch renesančného kaštieľa. Na škole bol k dispozícii nástroj značky Petrof. Bolo to dvojmanuálové harmónium s pedálom. Na cvičenie a oboznámenie sa s nástrojom postačovalo, ale na koncertné účely bolo nevyhovujúce, a tak som hľadal možnosť cvičiť na píšťalovom organe priamo v kostole. Tejto mojej aktivite vyšiel v ústrety Stanislav Stolárik, správca farnosti a humenský dekan. Po jeho odchode z Humenného bol veľmi priaznivo naklonený tejto myšlienke aj ďalší dekan Bartolomej Urbanec,“ spomína učiteľ hry na organe a iniciátor myšlienky jeho kúpy pre školu Peter Franko.
Za roky pôsobenia na škole zanietený pedagóg hry na organe vychoval veľa úspešných interpretov, ktorí reprezentovali školu na domácich vystúpeniach, ale i na medzinárodných súťažiach.
Vďaka aktivite Petra Franka má dnes škola k dispozícii najväčší zo všetkých hudobných nástrojov, ktorý má najväčší rozsah, ako na jediný sa na ňom hrá aj rukami, aj nohami, ale je aj najdrahší.
Humenčanom sa ho však podarilo kúpiť vďaka podpore z viacerých zdrojov. Najväčšou sumou 6000 eur prispelo mesto Humenné, Rodičovské združenie pri ZUŠ doložilo 3 000 eur.
Pridali sa i ďalší sponzori a darcovia 2% z dane, ktorí svojou troškou pomohli nazbierať sumu vyše 10 700 eur.
Malý zázrak
Martin Lichman, predseda Rodičovského združenia, prestrihol pásku a uviedol tak nový hudobný nástroj do života.
„Každý rodič pre svoje dieťa určite chce toho najlepšieho pedagóga a najlepšie podmienky, aby vyučovací proces bol čo najplodnejší. Som veľmi rád, že práve v tomto oddelení pedagóg i nástroj spĺňajú veľmi vysoký štandard. Škola ako inštitúcia na trhu so vzdelávaním tiež musí ponúknuť odlíšenie sa od konkurencie a toto je skvelá príležitosť, ako to dosiahnuť,“ povedal.
Podpora pre kúpu nástroja sa podľa Lichmana nerodila ľahko, nebola síce jednohlasná, ale väčšinová. „Pred pol druha rokom sme nemali ani cent a to, že dnes stojíme pri tomto nástroji v našej škole, v našej triede, považujem za zázrak,“ povedal Peter Franko.
Upozornil na to, že práve v marci uplynulo 330 rokov od narodenia J. S. Bacha, ktorého skladbu premiérovo zahrala žiačka Dominika Štofejová, študentka hudobného umenia a slovenčiny a literatúry na vysokej škole v Prešove.
Najbližšia ZUŠ s vlastným organom je v Prešove
„Nechceli sme lacný, na drahý sme nemali, tak sme si kúpili lepší priemer. Najbližšie majú organ v Prešove, Poprade, Levoči. ZUŠ si ho zaobstarali, lebo nemohli vyučovať v kostoloch. My sme mohli, tak nás nič nenútilo, aby sme ho kúpili skôr. Je to môj splnený sen. Je to nádherný nástroj, žiadna syntetika, krásne verne to znie. Som šťastný,“ uzatvára Peter Franko.
Teší sa na každého nového žiaka, ktorý sa rozhodne podmaniť si práve organ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.