HUMENNÉ. V roku 2013 verejnosť prekvapila informácia, že Slovenský futbalový zväz (SFZ) má v pláne postaviť, zrekonštruovať a zmodernizovať až 20 futbalových štadiónov na Slovensku. Tento zámer sa má stať skutočnosťou v rozmedzí desaťročia (2013 – 2022).
Do zostavy 20 miest, v ktorých sa štadióny postavia alebo obnovia, sa dostalo aj Humenné, najmä pre zásluhy v účinkovaní TJ Chemlon v najvyššej slovenskej súťaži v 90. rokoch minulého storočia.
Vždy, keď niečo odchádza zo života do histórie a pritom stojí za spomienku, vzbudzuje v ľuďoch istú nostalgiu, píše Ján Meričko
Na rekonštrukciu humenského štadióna prispeje SFZ na základe zmluvy s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR čiastkou 750–tisíc eur.
Mesto sa má podieľať na spolufinancovaní 40 percentami.
Spolufinancovanie mesta na rekonštrukciu štadióna schválili poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ) ešte začiatkom roka 2014.
Pri schvaľovaní investičných akcií na rok 2015 bola predošlý utorok poslancami MsZ potvrdená čiastka 500–tisíc eur na spolufinancovanie rekonštrukcie štadióna. V súčasnosti už práce na rekonštrukcii prebiehajú.
Podľa informácií z viacerých zdrojov, mesto v súčasnosti rokuje so SFZ o možnosti ponechať súčasnú tribúnu a iba ju zrekonštruovať a zmodernizovať.
Vizualizácia budúceho futbalového areálu. Zdroj: SFZ
FAKTY
Predpokladané kapacity štadióna
Celkovo pre 4 750 divákov
Krytá tribúna – 1720 divákov
Nekryté tribúny – 3030 divákov
Parkovanie – 176 miest
VIP parkovanie – 51 miest
Plánovaný priebeh rekonštrukcie
I. etapa – začiatok rekonštrukcie 12. 2. 2015 - V I. etape prác od 12. februára t. r. boli zbúrané betónové ovály nekrytých tribún, vytvorené parkovacie plochy a oplotený športový areál. Prvá etapa stavebných prác ešte zahŕňa prípravu územia, spevnenie plôch, rozvod dažďovej kanalizácie, plynovú prípojku, rozvod zavlažovacej vody a terénne úpravy. Prvú etapu rekonštrukcie financuje mesto Humenné z vlastných zdrojov. Pri verejnom obstarávaní sa z predpokladanej sumy nákladov vo výške 551 744 eur znížila čiastka za realizáciu diela na 498–tisíc eur. Tender vyhrala spol. GMT projekt, s.r.o., z Bardejova.
II. etapa – V tejto etape výstavby budú vybúrané terajšie trávnaté a antukové plochy medzi hracou plochou a tribúnami. Ihrisko zostane bez atletickej dráhy.
III. etapa – V tretej etape bude postavená prevádzková budova s priestormi pre hráčov, funkcionárov a novinárov. Zároveň sa budú stavať doplnkové budovy pre pokladne, bufet, hygienické zariadenia a miestnosť prvej pomoci.
Rok 2006. Pohľad na štadión začiatkom tohto tisícročia. FOTO: HéD
Z novinových archívov
„Sobotník“ na futbalovom štadióne
V sobotu 31. mája (1975) ožil futbalový štadión veselou vravou brigádnikov a štrngotom pracovného náradia. Na pracovnú zmenu s čakanmi, lopatami a fúrikmi nastúpili funkcionári a pracovníci Okresného národného výboru (ONV) a Mestského národného výboru (MsNV) v Humennom, zamestnanci podnikov riadených národnými výbormi a brigádnici z Chemkostavu.
Robili výkopy v otvorenom hľadisku, kládli betónové stupne, upravovali priestor medzi oporným múrom a atletickou dráhou štadióna. Chemkostaváci pracovali na viacúčelovej budove a pri montáži strechy krytej tribúny. Pri zemných prácach brigádnikom výdatne pomáhali tri nákladné autá a autobager zo správy miestnych komunikácií.
Myšlienka „sobotníka“ na urýchlenie prác na výstavbe futbalového štadióna vzišla vo vedení ONV. Svojpomocná akcia za 24 miliónov korún československých totiž potrebovala každú pomoc ochotných rúk. Zvlášť v čase, keď futbalisti TJ Chemlon postúpili z divízie do Slovenskej národnej ligy. „Ak chceme, aby sa na jar 1976 začalo na tomto reprezentatívnom ihrisku hrať, treba pridať,“ - zdôraznilo vedenie ONV.
Už v tom čase bolo mnohé na štadióne urobené. Hotová bola hracia plocha, železobetónová konštrukcia krytej tribúny, oporný múr a časť nekrytého hľadiska.
Návrh na brigádu vyslovil predseda ONV Anton Pavlík: „Ak pôjdeme my, pôjdu aj ďalší,“ nádejal sa. A tak sa pridali aj mestskí funkcionári a zamestnanci, pracovníci komunálnych služieb, technických služieb, kultúrneho strediska, novinári i iní. Stavbársky majster L. Hankóci tak mohol na konci brigády vyčísliť, že hodnota diela za sobotu činila 235–tisíc korún.
„Sobotník“ sa vydaril. Každý z aparátu ONV a MsNV sa však zaviazal, že odpracuje až 30 brigádnických hodín na tejto akcii. Od pondelka 2. júna 1975 si po skupinách záväzok plnili. Pridali sa aj stredoškoláci. Tri týždne ich na štadióne každý pracovný deň brigádovalo po 60.
Podvihorlatské noviny, 3. júna 1975, autorka -aká-
Rok 1974. Z výstavby futbalového štadióna pri Chemlone. Foto zo súkromnej zbierky Michala Tomča.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.