Prvého apríla v Snine spustili petíciu za vyhlásenie referenda o odvolaní primátora Štefana Milovčíka (nez.). Trojčlenný petičný výbor ako dôvod uvádza prehraté súdne spory, za ktoré obyvatelia mesta zaplatia takmer 1,7 milióna eur a za čo neboli vyvodené žiadne postihy voči zodpovedným osobám. Primátor argumentuje, že spory vznikli v rokoch, kedy mestu nešéfoval a že za ostatných sedem rokov do mesta aj jeho zásluhou pritieklo 30 miliónov eur.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
SNINA. Po meste koluje 100 petičných hárkov, na ktorých je miesto pre dvetisíc podpisov.
Koľko ich je aktuálne, petičiari zatiaľ spočítané nemajú.
Za spustením petície stojí nepokojnosť Sninčanov s tým, ako boli vyriešené súdne spory.
„Mesto v súčasnosti musí platiť za prehraté súdne spory zatiaľ takmer 1,7 milióna eur. Vzhľadom na to, že nebola vyvodená žiadna osobná zodpovednosť voči pracovníkom, ktorí túto situáciu zavinili a myslíme si, že najväčší podiel na tejto situácii má súčasný primátor Štefan Milovčík, spustili sme petíciu za jeho odvolanie,“ vysvetľuje dôvody občianskej nespokojnosti člen petičného výboru Ján Čabala.
Čabala: Primátor si nepripúšťa spoluzodpovednosť
Zľahčovanie situácie či vyhováranie sa na štvorročné primátorovanie Mariána Kniža podľa neho neobstojí.
„Veď kauza smetiska vznikla ešte pred nástupom Kníža v roku 2002 do funkcie. Keby súčasný primátor minimálne uznal zodpovednosť v svojej časti, ale on si jednoducho nepripúšťa spoluzodpovednosť za aktuálny stav. Existujú indície, že nemuselo dôjsť k plateniu ohromných čiastok, že sa mohlo s veriteľmi dohodnúť. Minimálne sme sa mohli vyhnúť exekučným poplatkom. Tieto veci sú predmetom podaných trestných oznámení,“ dodáva.
Na vyhlásenie referenda potrebujú petičiari viac ako 5 000 podpisov.
„Neurčili sme si časový horizont. Závisí od toho, ako rýchlo sa nám podarí podpisy zozbierať. Petícia má u ľudí veľký ohlas. Sninčania sa informujú osobne, telefonicky či na sociálnych sieťach,“ dopĺňa Čabala.
Dodáva, že výbor disponuje informáciami, že niektorí ľudia sú rôznym spôsobom zastrašovaní, a zo strachu o prácu, byty či existenciu sa boja petíciu podpísať.
Primátorské ambície nemajú
Petičný výbor sa podľa slov Čabalu pravidelne schádza.
Odmietol primátorovo pozvanie na stretnutie.
„Nevidíme dôvod diskutovať s ním o petícii za jeho odvolanie,“ hovorí.
Vylučuje, že by on sám, resp. niekto z petičného výboru a jeho okolia, mal primátorské ambície.
„Zatiaľ sme sa touto otázkou nezaoberali. Nemáme však takéto ambície. Prvoradé je dotiahnuť referendum do úspešného konca. Až potom budeme hľadať na post primátora kandidátov z radov mladších ľudí, ekonómov, právnikov, šikovných manažérov,“ uzatvára.
Milovčík: Spory vznikli v čase, keď som nebol primátorom
Primátor Štefan Milovčík v otvorenom liste obyvateľom Sniny, ktorý poskytol aj našej redakcii, zdôrazňuje, že súdne spory, ktoré vznikli v rokoch 2002 – 2006, kedy nebol primátorom, nemuseli vôbec vzniknúť, ak by vtedajšie vedenie mesta a poslanci využili na ich zabránenie niekoľko možností, ktoré v tom čase mali.
„Stačilo, aby zaplatili súdne poplatky, ktoré boli vtedy približne 7-tisíc eur a započítali sa vzájomné pohľadávky. Ak by sa tak bolo stalo, mohol byť pokoj so súdmi. Teraz musíme riešiť ich chyby,“ uvádza v liste.
Výčitku petičného výboru, že rozhodnutia súdu zatajil, pokladá za nespravodlivú.
„Poslanci mestského zastupiteľstva boli pravidelne informovaní o súdnych sporoch počas celej doby ich trvania. Konkrétne na zasadnutí MsZ 30. 10. 2014, teda dva týždne pred komunálnymi voľbami, odznela o týchto skutočnostiach široká diskusia v súvislosti s prijatím rozpočtu na rok 2015. Okrem toho, vo svojom predvolebnom letáku, ktorý sa dostal do každej domácnosti, taktiež informujem o tom, že nás ťažia súdne spory,“ píše ďalej.
Tvrdenia, že mestu chýba základná infraštruktúra, má problémy s bytmi pre mladých a transparentnosťou, pokladá za nepravdivé.
Zdôrazňuje, že v rokoch 2007 - 2014 sa v meste zrealizovali rôzne projekty v celkovej sume 30 143 538 eur, čo v prepočte na jedného obyvateľa predstavuje čiastku 1 470 eur.
„V tomto patríme, podľa viacerých hodnotení, medzi najlepšie mestá na Slovensku,“ dopĺňa.
Na záver dodáva, že mesto potrebuje pokoj a slušnosť a energiu treba venovať na jeho ďalší rozvoj.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.