„Volám sa Pavlína, mám 15 rokov a túžim po láske, hlavne rodičov. V našom dome to niekedy vyzerá ako na bojisku. Naši sa v kuse hádajú, občas padne aj nejaká facka. Vyzerá to tak, že sa nemajú vôbec radi a že nemajú radi ani mňa,“ to sú úvodné slová príbehu 15-ročnej Pavlíny Cvernovej, ktorý otvára knihu Tajomstvá detského srdca (Garuďipena čhavengere jilendar). Knihu slávnostne uviedli do života v rámci osláv Dňa Rómov.
HUMENNÉ. Pavlína Cvernová, žiačka Základnej školy (ZŠ) Budovateľská v Snine, je jedna zo 46 rómskych žiakov, ktorých poéziu, prózu a ilustrácie zozbierala do jednej knihy rehoľná sestra Stellamaris.
Knihu slávnostne uviedli do života v piatok 10. apríla v Špeciálnej základnej škole (ŠZŠ) na Třebíčskej ulici v rámci osláv Dňa Rómov.
Práve žiaci tejto školy totiž spoločne s deťmi z Nízkoprahového denného centra pre aktivizáciu Rómov v Snine výrazne prispeli k zrodu tejto knihy.
Knihu vydalo Občianske združenie (OZ) Čhave khamoro (Deti slnka) v spolupráci s OZ Romano kher (Rómsky dom) s finančnou podporou Medzinárodného klubu žien v Bratislave a vydavateľstva Don Bosco.
„Dialógy na literárnom workshope 2013 zrodili veľa dielok. Najzaujímavejšie z nich sa stali súčasťou tejto publikácie. Každé z nich je špecifická výpoveď o svojom tvorcovi. Odkrýva jeho vnímavosť voči svetu, v ktorom žije. Jeho empatiu, sny a fantáziu. Jeho postoje, názory. Napísaný príbeh začal hovoriť za autora,“ napísala detská spisovateľka Alžbeta Verešpejová v úvode knihy.
Je to projekt sestry Stellamaris
Rehoľná sestra Stellamaris, občianskym menom Anna Tóthová, sa v Snine venovala rómskym deťom a mládeži v rokoch 1996 - 2014.
V roku 1997 založila detský divadelný súbor Čhave khamoro (Deti slnka), s ktorým naštudovala množstvo prevažne autorských divadelných hier.
Súbor získal mnoho ocenení na Slovensku i v zahraničí.
Svoje aktivity s deťmi rozšírila aj o výtvarnú a fotografickú tvorbu prostredníctvom účasti na rôznych tvorivých dielňach, organizovaných Vihorlatským osvetovým strediskom (VOS) v Humennom a neskôr aj výstavnými projektmi.
Anna Tóthová začala svoju vlastnú fotografickú činnosť zábermi zo života rómskej komunity v Snine, často fotografovala deti a ľudí v jej okolí.
Sestra Stellamaris od minulého roku pôsobí v Kamerune a práve odtiaľ sa prostredníctvom listu a ústami Márie Miškovej z VOS prihovorila prítomným na slávnosti.
„Aj keď nás delí vzdušnou čiarou 6 000 kilometrov, v duchu som s vami a veľmi sa teším, že môžete v rukách držať túto nádhernú knižku. Je to vaše dielo, výtvor vašej fantázie, ktorú sa nám podarilo dať na papier. Boh vám dal talent a teraz ho môžeme ukázať celému Slovensku,“ napísala.
„Sestra Stellamaris bola vždy nesmierne šťastná z každej vašej básničky, príbehu. Napĺňalo ju to obrovskou hrdosťou na vás, na to, čo dokážete. Keď sa nad tým zamýšľam, celý život je o láske, aj vo vašich dielkach jej je veľa, alebo naopak, príliš málo. Keď medzi nami bude láska, má tento svet šancu,“ povedala Jana Makajová, vedúca oddelenia sociálnych vecí a rodiny Mestského úradu v Snine.
Oficiálnu štatistiku o počte Rómov Slovensko nemá
V Európe žije asi 9 miliónov Rómov, na Slovensku ich je podľa neoficiálnych údajov vyše 400-tisíc.
Pri sčítaní ľudu v roku 2011 sa k tejto národnosti priznalo len niečo okolo 100-tisíc ľudí.
Jedno je však isté, počet Rómov rok čo rok stúpa.
Podľa odhadov odborníkov by ich v roku 2030 mohlo žiť na Slovensku okolo 600-tisíc.
„Vy ste sa dnes pri vystúpení tak veľmi hanbili, ale vy sa predsa nemáte prečo hanbiť. Vy musíte byť hrdí na to, kto ste. Nikdy nikoho neponižujte, ale ani nedovoľte, aby niekto ponižoval vás. Pracujte na sebe, snažte sa dosiahnuť, o čom snívate. Žiadny sen nie je nemožný, ak veľmi chceme, vieme sa k nemu postupne dopracovať,“ apelovala na prítomnú mládež Jarmila Kotlárová z OZ Ternipen.
Bohatý program
Súčasťou slávnostného dňa boli prezentácia histórie Rómov, ukážka ľudových remesiel a ich využitia v edukačnom procese ŠZŠ a ochutnávka rómskych jedál.
Každý z mladých autorov dostal knihu Tajomstvá detského srdca, aby si ju odniesol domov, a ukázal svojim blízkym, aby si v nej nielen listovali, ale aj ju čítali.
Možno pochopia, aká krehká je duša ich dieťaťa.
„Modlím sa za svojho budúceho manžela, aby sme sa milovali a vedeli s láskou prijať deti, ktoré nám Boh požehná. Aby nevyrastali v takom rodinnom prostredí, v akom som vyrastala ja. Vážte si, čo máte, lebo niekto nemá ani toľko, čo vy,“ končí svoje vyznanie 15-ročná Pavlína Cvernová.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.