Na marcovom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) zrušili humenskí poslanci Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o vykonávaní hromadnej deratizácie. Táto kompetencia už v zmysle platných zákonov mestu neprináleží, a tak bola jeho existencia neopodstatnená. Zodpovednosť je na každej firme či podnikateľovi, aby si túto zákonom stanovenú povinnosť splnili.
HUMENNÉ. Mesto argumentuje tým, že výkon deratizácie už nenariaďuje obec, ale regionálny úrad verejného zdravotníctva.
„Obce stratili oprávnenie regulovať vzťahy na úseku deratizácie všeobecne záväzným nariadením,“ píše sa v dôvodovej správe predloženej poslancom.
Zrušenie VZN veľkú polemiku medzi poslancami nevyvolalo, len Ivana Hoptu (Úsvit) zaujímalo, či bude niekto situáciu monitorovať, či sa aj naďalej bude pravidelne vykonávať deratizácia, či majú občania a podnikatelia čakať na výzvu alebo si zabezpečovať deratizáciu takpovediac „po vlastnej línii“.
V tejto súvislosti sa žiada poukázať na zákon o obecnom zriadení, podľa ktorého je obec povinná utvárať a chrániť zdravé podmienky a zdravý spôsob života a práce obyvateľov obce, chrániť životné prostredie, ako aj utvárať podmienky na zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti, na vzdelávanie, kultúru, osvetovú činnosť, záujmovú umeleckú činnosť, telesnú kultúru a šport.
Povinnosť priamo zo zákona, nesplnenie je sankcionované
Zrušením VZN sa však povinnosti mesta v tejto oblasti nekončia. Právnickým a fyzickým osobám podnikateľom stanovuje túto povinnosť § 52 ods. 1 písm. j) zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.
Uvedené subjekty, teda i mesto, majú zákonnú povinnosť zabezpečiť na zamedzenie vzniku, šírenia a na obmedzenie výskytu prenosných ochorení dezinfekciu a reguláciu živočíšnych škodcov.
V opačnom prípade sa dopustia správneho deliktu na úseku verejného zdravotníctva, za ktorý regionálny úrad verejného zdravotníctva uloží pokutu od 150 do 20 000 eur.
Pre Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Humennom sa zrušením mestského VZN nič nemení.
„Náš úrad nariaďuje opatrenia na predchádzanie ochoreniam a opatrenia pri ohrozeniach verejného zdravia v rámci svojej územnej pôsobnosti. Znamená to, že zasahuje vtedy, ak by napríklad rozmnožením hlodavcov bolo ohrozené verejné zdravie alebo by hrozili vznik a šírenie prenosného ochorenia,“ vysvetľuje Jana Jedináková, právnička RÚVZ so sídlom v Humennom.
V takýchto prípadoch deratizáciu formou opatrenia RÚVZ nariaďuje, avšak nezabezpečuje jej vykonanie.
„Ak by nastal takýto prípad, ktorý by súčasne vyžadoval koordinovaný postup a synchrónny výkon deratizácie všetkých dotknutých právnických a fyzických osôb vrátane mesta, náš úrad by nariadil celoplošnú deratizáciu,“ hovorí.
Dosiaľ hygienici nemali nariadené cielené kontroly týkajúce sa výskytu hlodavcov, ale v rámci výkonu kontrol si zamestnanci všímajú aj túto skutočnosť.
„Za uplynulých desať rokov sme nezaznamenali prípad, že by sme riešili problém premnoženia hlodavcov, resp. ich výskytu v humenských prevádzkach,“ uzatvára Jedináková.
Čo na to mesto
„Obce stratili oprávnenie regulovať vzťahy na úseku deratizácie všeobecne záväzným nariadením obce. Za situáciu v meste zodpovedajú vlastníci a správcovia budov. Ak ide o verejné priestranstvo, zabezpečia deratizáciu Technické služby mesta Humenné. Ak by došlo k prípadnému premnoženiu hlodavcov, regionálny úrad verejného zdravotníctva by nariadil deratizáciu plošne podľa potreby na určených miestach,“ uviedla Jana Bardzaková z tlačového referátu mestského úradu.
Zo stanoviska RÚVZ vyplýva, že úrad by nariadil deratizáciu len za predpokladu hrozby vzniku a šírenia prenosného ochorenia alebo za predpokladu ohrozenia verejného zdravia.
Vydali usmernenie
Pre tých, ktorí sú povinní vykonať deratizáciu, vydali hygienici odborné usmernenie, ktoré by im malo pomôcť zorientovať sa v problematike.
Týka sa rovnako miest a obcí, ako aj právnických a fyzických osôb podnikateľov i občanov. Má však len odporúčací charakter.
Premnoženie živočíšnych škodcov, predovšetkým potkanov, krýs a myší, je sezónny problém ľudských aglomerácií v jarných a jesenných mesiacoch.
Dochádza k zamoreniu najmä suterénnych a pivničných priestorov objektov školských zariadení, zdravotníckych zariadení, zariadení sociálnych služieb, bytových, rodinných a polyfunkčných domov, objektov slúžiacich na podnikanie, potravinárskych výrobní, potravinárskych prevádzok, pri chovoch hospodárskych zvierat vo veľkochovoch i v drobnochovoch, na skládkach komunálneho odpadu.
Títo škodcovia môžu byť príčina ohrozenia verejného zdravia, a to najmä prenosom infekčných ochorení salmonelóza či leptospiróza.
Odborníci odporúčajú deratizovať na jar a v jeseni
Termín vykonania deratizácie sa stanovuje podľa znalostí o reprodukčnom cykle živočíšnych škodcov v jarných a jesenných mesiacoch.
„Vzhľadom na mierne teploty v zimných mesiacoch hrozí v jarných premnoženie živočíšnych škodcov. Celoplošný výkon deratizácie má zabezpečiť likvidáciu škodcov na čo najväčšom území a má zabrániť migrácii škodcov z objektov, v ktorých bola vykonaná deratizácia, do objektov, v ktorých deratizácia vykonaná nebola,“ objasňujú zmysel celoplošnej deratizácie odborníci z RÚVZ.
V Snine chcú deratizovať za štátne
Mesto Snina sa chystá v rómskych osadách hubiť hlodavce, hmyz i mikroorganizmi. Z úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity na to žiada dotáciu. Mestskí poslanci s finančnou spoluúčasťou mesta súhlasili.
SNINA. Projekt podporili hlasovaním na štvrtkovom mimoriadnom rokovaní mestského zastupiteľstva.
V marginalizovaných rómskych osadách na Sídlisku I a v lokalite Kostrubáň sú premnožené hlodavce, epidemiologicky nežiaduci hmyz a mikroorganizmy. Životné prostredie je pre obyvateľov nevyhovujúce a zdraviu škodlivé.
„Deratizácia, dezinfekcia a dezinsekcia je v týchto lokalitách nevyhnutná, aby sa zabránilo šíreniu nákaz nielen medzi obyvateľmi komunít, ale aj mimo nich,“ uviedla Jana Makajová, vedúca oddelenia sociálnych vecí a rodiny na mestskom úrade.
„Minimálne raz ročne sme cez úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity zisťovali, či môžeme žiadať na deratizáciu dotáciu. Vždy bol problém s dokladovaním vlastníctva k rómskym bytovým domom. V tohtoročnej výzve to už nie je potrebné,“ zdôraznila.
Posledná celoplošná deratizácia, ktorú hradilo ministerstvo zdravotníctva, bola v roku 2006.
Poslanci súhlasili s tým, aby sa mesto uchádzalo o dotáciu na deratizáciu, dezinfekciu a dezinsekciu vo výške 8 000 eur. Podmienkou je 15-percentná finančná spoluúčasť mesta, čo predstavuje 1 200 eur.
Vedenie mesta sa obrátilo na splnomocnenca vlády aj so žiadosťou o finančnú pomoc pri zbúraní bytovky, tzv. titaniku, ktorú museli nájomníci opustiť pre narušenú statiku.
Podľa predbežných odhadov by si sanačné práce vyžiadali 70 000 eur. Odpoveď zatiaľ neprišla.
jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.