Robí tak humenská eseročka L-K Stav, ktorú mesto Medzilaborce ako prevádzkovateľ skládky zmluvne zaviazalo, aby ju spevnilo a zhutnilo inertným materiálom. Druhá kazeta by mala slúžiť pre potreby obyvateľov mesta ďalších 40 rokov. Sanačné práce by sa mali začať aj na tretej kazete, ktorá je starou environmentálnou záťažou a na jej likvidáciu by prispel štát.
MEDZILABORCE. Firma L-K Stav mala podľa zmluvy z 29. júla 2014 spevniť teleso skládky tuhého komunálneho odpadu inertným materiálom.
Firma ale zaviezla skládku popolčekom z vranovského závodu. Podľa odhadov išlo takmer o 10 000 ton.
Mesto si dalo urobiť rozbor vzorky materiálu v akreditovaných skúšobných laboratóriách. Tie potvrdili, že analyzovaná vzorka kritériám pre skládku inertného odpadu nevyhovuje.
Priorita: druhá kazeta
Vedenie mesta sa s firmou dohodlo na odvoze navezeného materiálu z druhej kazety skládky.
„Podľa geodetického zamerania je tam približne 2 700 metrov kubických materiálu,“ spresňuje primátor Medzilaboriec Vladislav Višňovský (Smer).
Za podstatné pokladá to, že by sa hneď potom mohli pustiť do dobudovania druhej kazety.
„Kapacitu na uloženie odpadu na skládke máme voľnú len do konca roka. Najdôležitejšie pre nás je dobudovať druhú kazetu, aby sme mohli na ňu vyvážať odpad. Kazeta má objem 58 000 kubických metrov, čo pri 37 eurách za tonu odpadu znamená 2,1 milióna eur. Obyvateľom mesta by mohla slúžiť ďalších štyridsať rokov,“ zdôrazňuje Višňovský.
Odstrániť navezený materiál za približne 50 000 eur z prvej kazety je problematické, keďže sa zmiešal s tuhým komunálnym odpadom.
Aké riešenie prijmú, primátor zatiaľ povedať nevie. „Riešenie stavu na prvej kazete bude predmetom ďalšieho rokovania,“ dodáva.
Prispeje štát
Na skládke sa v hornej časti nachádza ešte jedna kazeta. Ide o starú environmentálnu záťaž. Na jej likvidáciu by mal prispieť štát.
„Nachádza sa v nej 4 000 metrov kubických komunálneho odpadu. Umiestnili by sme ho do prvej kazety a uzatvorili ju. Získané finančné prostriedky v objeme približne 50 000 eur by sme použili na dokončenie druhej kazety, aby sme ju najneskôr do roka mohli sprevádzkovať,“ vysvetľuje Višňovský.
Všetky tieto záležitosti boli predmetom pracovného stretnutia vedenia mesta so špecializovanými firmami v Banskej Bystrici.
„Vývoz tony odpadu na skládku v Monastyre nás stojí 10 eur. Ak by sme vyvážali do Stropkova, 50 eur. Ročne vyváža mesto na skládku takmer 2 000 ton odpadu,“ uzatvára primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.