Posledným klincom sninskej samosprávy do rakvy Základnej školy (ZŠ) 1. mája bolo schválenie všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o jej zrušení. Vyžiadalo si ho ministerstvo školstva. Poslanci o ňom hlasovali na piatkovom rokovaní mestského zastupiteľstva.
SNINA. Proti prijatiu VZN sa vyslovili len piati poslanci z 15 prítomných.
O zrušení ZŠ 1. mája, prechode nástupníckych práv na ZŠ P. O. Hviezdoslava a zriadení elokovaného pracoviska v súčasných, ale zredukovaných priestoroch školy rozhodli poslanci na rokovaní 26. februára.
Uznesenie prešlo rozdielom jediného hlasu. Po vlne odporu, ktorá sa zdvihla medzi zamestnancami, rodičmi žiakov školy a časti verejnosti, sa na žiadosť niekoľkých poslancov dostala škola opäť na rokovací stôl. Poslanci ale zrušenie pôvodného uznesenia nedosiahli.
Samospráva racionalizáciu odôvodnila poklesom žiakov v škole a problémom s jej financovaním. Vedenie školy žiadne dôvody na zrušenie nevidelo a obrátilo sa otvoreným listom na rezortné ministerstvo. Rozbehlo petíciu za zachovanie školy, ktorú podpísalo 3 705 občanov.
Obviňovanie z klamstva
Prijatie VZN o zrušení školy si vyžiadalo ministerstvo školstva.
Ako zdôraznila prednostka mestského úradu Jana Rosičová, v 90 percentách prípadov mestá alebo obce rušia základné školy alebo školské zariadenia až na základe vydaného rozhodnutia rezortného ministerstva.
„Všetky povinné prílohy, ktoré ukladá zákon, sme k žiadosti na ministerstvo poslali,“ uviedla na rokovaní potom, čo ju riaditeľ školy Evald Štofík obvinil z klamstva pri predchádzajúcich tvrdeniach, že ministerstvo má všetky potrebné dokumenty k dispozícii.
Podľa jeho slov to tak nie je. „K žiadosti o zriadenie elokovaného pracoviska bolo potrebné vyjadrenie inšpektorátu práce. To sme nemali, lebo na škole neboli vykonané revízne správy elektrického zariadenia,“ uviedla referentka útvaru školstva Jaroslava Miková.
Štofík zdôraznil, že ide o opakované správy a mesto sa snažilo získať správu od odborne spôsobilej osoby v šibeničnom termíne. Školu v súčasnosti kontroluje hlavný kontrolór. K záverom sa odmietol vyjadriť, keďže ešte nie je ukončená.
Čo odznelo v rozprave
Poslankyňa Ľubov Reháková (Smer) tlmočila stanovisko školskej komisie, ktorá sa vyslovila za prijatie VZN. Pre poslanca Ladislava Alušíka (SNS) bolo schvaľovanie VZN dôkazom toho, že postupy mesta boli unáhlené a kroky nedomyslené. „Racionalizácia školstva sa nedá robiť zo dňa na deň,“ uviedol.
Poslankyňa Mária Todáková (KDH) pripomenula stanovisko Rady školy, ktorej chýbali odborná a ekonomická analýza, komunikácia a informovanie rodičov.
Poslanec Marián Kníž (nez.) upozornil na stanovisko hlavného kontrolóra, ktorý poukázal na to, že mesto doposiaľ nevie, koľko finančných prostriedkov bude potrebovať na ukončenie pracovného pomeru nadbytočných zamestnancov. „Dotkne sa to mestskej kasy. Vyžiada si to úpravu rozpočtu,“ povedal.
Poslanci napokon VZN o zrušení školy schválili. Proti hlasovalo päť (M. Kníž, D. Galandová, M. Todáková, L. Alušík a M. Regec) z 15 prítomných poslancov.
Ministerstvo školstva sa k otázke, prečo žiadalo VZN pred vydaním vlastného rozhodnutia, nevyjadrilo.
„Vzhľadom na to, že správne konanie nie je do tejto chvíle ukončené, ministerstvo školstva sa ku konkrétnostiam v predmetnej veci nemôže vyjadrovať,“ reagoval komunikačný odbor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.