Výstava Natura excelenta, organizuje ju Správa CHKO Východné Karpaty pri príležitosti Dňa Karpatských parkov, ktorý si každoročne pripomíname 22.mája, je už pár dní a len do konca mája sprístupnená verejnosti vo vstupných priestoroch Vihorlatskej knižnice.
HUMENNÉ. Fotografická výstava na 14 baneroch je zapožičaná od Východoslovenského múzea v Košiciach a prezentuje prírodovedné hodnoty panónskej časti nášho územia, teda Košického kraja - Rožňavskú kotlinu, Košickú kotlinu, Hornádsku kotlinu, Slovenský kras, Slovenský raj, Slanské vrchy - Milič, Vihorlat.
Výber fotografií Evy Sitášovej, Miroslava Fulína, Štefana Danka, Miloša Ballu a Milana Kapustu je ukážka ich vnímania hodnôt územia.
Sprievodné texty v slovenskom a anglickom jazyku dávajú výstave príležitosť, aby bola využitá ako putovná výstava pri prezentácii hodnôt Košického kraja doma i v zahraničí.
V týchto dňoch doputovala do Humenného a odtiaľ pôjde do Medzilaboriec.
Záujem mladých teší
„Sú tu vyšpecifikované niektoré vzácne a charakteristické druhy rastlín a živočíchov, ktoré žijú, resp. rastú na našom území,“ hovorí Anna Macková, enviromentalistka CHKO Východné Karpaty v Medzilaborciach, ktorá sa v knižnici stretla aj s druhákmi z Obchodnej akadémie, aby im nielen premietla film viažuci sa k téme Lesy a ľudia, ale aj aby odpovedala na otázky študentov.
„Snažíme sa aj takýmto spôsobom pripomenúť ľuďom, že v najbližšom okolí máme veľmi vzácnu prírodu a spoločenstvá rastlín a živočíchov, ktoré sa vyvíjali veľmi počas dlhého časového obdobia a sú pre toto územie charakteristické, dotvárajú ho a do istej miery aj symbolizujú,“ približuje Anna Macková, ktorá sa teší záujmu mladých ľudí.
Ochranári majú práce vyše hlavy
„Ropuchy na Brestovských rybníkoch sú stále aktuálne, ešte aj v tomto období. Ďalej realizujeme niekoľko projektov, napr. pripravujeme programy starostlivosti o územia európskeho významu, ktorých tu máme 9. Najbližšie sú Humenský Sokol či Brekovský hrad. Trvalo monitorujeme vydru, bobra, niekoľko bezstavovcov. Teraz je sezóna, takže sa snažíme byť čo najviac v teréne,“ vymenúva Anna Macková činnosti, ktorým sa aktuálne venuje spoločne s kolegami z Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.