Humenné sa stalo jedným z viac ako 250 miest sveta, v ktorých vyrástla stena na ochranu drobných pracovitých tvorov. O jej výzdobu sa postarali žiaci základných umeleckých škôl v troch mestách regiónu.
HUMENNÉ. Medzinárodné podujatie sa uchádzalo o zápis do Guinessovej knihy rekordov v počte staviteľov stien.
Cieľ aktivity bola snaha upozorniť na celosvetový problém ubúdania včiel a prebudiť záujem verejnosti o túto problematiku. Projekt podporili aj Krajská organizácia Slovenského zväzu včelárov v Prešove i miestna okresná organizácia.
V Humennom podujatie organizačne pripravil Michal Goroľ, dlhoročný včelár, ktorý sa v súčasnosti po medzinárodných skúsenostiach venuje aj apiterapii.
Zapojili sa žiaci umeleckých škôl
Stena s rozmermi 4 x 10 metrov z paliet a žltej geotextílie vyrástla na súkromnom pozemku na Staničnej ulici 21, v blízkosti maloobchodnej predajne nábytku.
„Oslovili sme štyri základné umelecké školy v Humennom, Snine a v Medzilaborciach. Rozdali sme vyše 50 plástov, na ktoré mali žiaci namaľovať motívy včiel, prírody a potreby udržania života včiel v prírode,“ povedal v sobotu počas výzdoby steny Michal Goroľ.
Práve forma včelieho plástu bola jedina z podmienok výzdoby steny, pri použití materiálov a farieb sa medze nekládli.
Veselé, fantáziou a farbami nabité obrázky detí pripevnili na stenu. Maliar Andrej Smolák zo Sniny sa pritom snažil dodržať obrysy Slovenska a v jej strednej časti namaľovať slogan Zachráňme včelu pre budúcnosť našich detí.
Do celkových štatistík staviteľov prispeli aj Humenčania.
Plásty. Obrázky namaľovali žiaci umeleckých škôl. Foto: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.