Seniori bývajúci v malometrážnych mestských bytoch na Ulici obrancov mieru v Michalovciach žiadajú mesto, aby im v budove zabezpečilo vrátnika. Dôchodcovia tvrdia, že do zariadenia sa dostávajú rôzni vandali a neprispôsobiví obyvatelia, ktorí im strpčujú život.
MICHALOVCE. Dôchodcovia z malometrážnych mestských bytov na Ulici obrancov mieru sa už obrátili listom na mestských poslancov a magistrát.
Zástupcov mesta žiadajú, aby v nájomnom dome zabezpečili vrátnikov, ktorí by kontrolovali ľudí pri vstupe do budovy. Vrátnici tu dohliadali na poriadok naposledy pred viac ako tromi rokmi.
Mesto v bytovom dome v roku 2011 nainštalovalo pri vstupe do budovy elektronického vrátnika, ktorý pozostáva zo zvončekov a telefónov, nainštalovaných v bytoch.
Do spomínaného zariadenia investovala samospráva 12-tisíc eur. Napriek tomu sú vchodové dvere často otvorené a podľa dôchodcov sa do budovy dostávajú vandali a výtržníci.
Dôchodca: Bez vrátnika je to zlé
„Do budovy sa dostávajú rôzni asociáli, bezdomovci, ktorí znečisťujú a ničia dvere, výťahy, chodby a steny a znehodnocujú naše bývanie,“ uviedol dôchodca Jozef Pritula.
Dodal, že hoci by sa mal hlavný vchod zamykať, starší obyvatelia na to často zabúdajú. Zdôraznil, že niet sa čomu čudovať, pretože niektorí seniori majú rôzne choroby, sú imobilní a senilní.
Pritula tvrdí, že vrátnik je potrebný aj zo zdravotného hľadiska. „Mnohí seniori potrebujú rýchlu zdravotnú pomoc. V mnohých prípadoch nemá v noci kto otvoriť vchodové dvere,“ uviedol Pritula.
Dodal, že v zariadení, kde žijú starší ľudia, je väčšie riziko, že dôjde k požiaru a nehode.
„Zabúdajú, zaspia a zabudnú vypnúť napríklad elektrické spotrebiče alebo vodu, čím vzniká riziko požiaru a vytopenia,“ dodal dôchodca.
Mesto: Bytový dom nie je sociálnym zariadením
Primátor Viliam Zahorčák (Smer-SD) vysvetlil, že hoci ide o bytový dom, kde žijú seniori, stále nejde o sociálne zariadenie, kde by mesto muselo zabezpečiť 24-hodinovú službu.
„V prvom rade si treba uvedomiť, že malometrážne byty a vôbec celý objekt je bytovým domom a nie je žiadnym sociálnym zariadením, na rozdiel od Domova seniorov na Hollého ulici a Zariadenia opatrovateľskej služby a iných sociálnych zariadení. Je to bytový dom, ktorý má svoje špecifiká. Vyhovuje práve ľuďom, ktorí sú v seniorskom veku a je to pre nich ekonomicky výhodnejšie samozrejme,“ reagoval primátor.
V zariadení, ktorého správcom je mesto, sa nachádza aj denné centrum pre seniorov, jedáleň, práčovňa a ďalšie služby, ktoré môžu seniori využívať.
„Z tohto pohľadu to robí zo zariadenia iné bývanie, ale stále je to bytový dom,“ vysvetlil primátor.
Vrátnik sa premietne do výšky nájomného
Podľa mesta je vrátnik nadštandardná služba a za jeho služby by si mali dôchodcovia priplatiť.
„Nevidíme v tom problém, aby tam bol aj vrátnik, ale samozrejme sa to premietne do ceny nájomného. Oni nie sú v sociálnom zariadení a vrátnik nie je sociálnou službou,“ zopakoval primátor.
Dôchodcovia tvrdia, že platiť vrátnika si nemôžu dovoliť.
„Počuli sme, že by sme si za túto službu museli priplatiť viac ako 20 eur. To je veľa, to si z našich dôchodkov nemôžeme dovoliť,“ povedala dôchodkyňa Irena.
Jozef Pritula dodal, že ideálnym riešením by bolo, ak by mesto zabezpečilo vrátnikov z radov nezamestnaných formou verejne prospešných prác. Primátor Viliam Zahorčák hovorí, že by išlo len o krátkodobé a čiastočné riešenie.
„My sme ochotní im vyjsť v ústrety, aj tým , že tam vieme na istý čas umiestniť ľudí, ktorí sú poberateľmi rôznych dávok a využiť tieto možnosti, ktoré sa ponúkajú zo strany štátu, ale ich režim je obmedzený. Nemôžu tam byť dlhý čas a v noci. Tu narážame na tento problém,“ reagoval primátor.
Zahorčák dodal, že mesto sa podnetmi seniorov bude naďalej zaoberať a hľadať čo najoptimálnejšie riešenie.
Seniori. Tvrdia, že platiť vrátnika zo svojich dôchodkov si nemôžu dovoliť. Foto: Milan Potocký
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.