Ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat evidujú v posledných týždňoch opäť viacero telefonátov, v ktorých ich Zemplínčania upozorňujú na opustené sovie mláďatá, ktoré našli na zemi v blízkosti stromov.
MICHALOVCE. „Obdobie mláďatiek je v plnom prúde. Často sa stáva, že ľudia volajú, že našli opustené mláďatko sovy na zemi. Väčšinou k nim nie je treba volať ochranárov a najlepšie takýmto vtáčatkám pomôžete, keď ich vyložíte na najbližší strom. Aby ich neohrozovali psy a mačky,“ vysvetlila zoologička Zuzana Argalášová zo správy CHKO Vihorlat.
Dodáva, že zvýšený počet vtáčích mláďat na zemi je v týchto dňoch bežný jav.
„Vtáčatká mnohých druhov vtákov s dorastajúcim operením pri osamostatňovaní sa vyskakujú z hniezda do jeho okolia. Po vyletení z hniezda nevedia ešte poriadne lietať a trvá im niekoľko dní, než sa to poriadne naučia. Je to prirodzený proces dospievajúcich vtákov. Rodičia ich dokrmujú na okolitých konároch stromov alebo i na zemi,“ spresnila zoologička.
Po dotyku s človekom mláďa neopustia
Argalášová odporúča, že ak nájdete sovíča na zemi, môžete ho odniesť na neďaleké bezpečnejšie miesto, vyložiť na najbližší vhodný strom aspoň do výšky jedného metra.
„Ale len do vzdialenosti pár metrov, aby ho rodičia dokázali nájsť. U vtáčikov nehrozí, že by ho rodičia po dotyku s človekom opustili. V prípade vtáčích mláďat je vždy šanca vrátiť mláďatko späť rodičom, alebo adoptívnym pestúnom. Bohužiaľ, pomerne často sa stáva, že si vtáčatko zoberú domov, potom ho je už veľmi obtiažne vrátiť späť. A mláďa dochované v zajatí má po vypustení do prírody menšiu šancu na prežitie,“ objasnila zoologička.
„Na druhej strane musím mnohých Zemplínčanov pochváliť, že ak nájdu sovíčatko, mnohí si vedia v takejto situácii poradiť,“ dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.