Poslanci z klubu Za demokratické Humenné (ZDH) sú presvedčení o tom, že ich nedávne delegovanie do rád škôl zo strany primátorky nemá s demokraciou nič spoločné. Kým v minulosti sa na členstve v radách dohodli poslanecké kluby, po komunálnych voľbách v roku 2010 sa situácia zmenila. Navyše zo 69 miest v 20 radách má Smer 31 miest pri 12 poslancoch, ďalších 15 miest obsadilo 10 pracovníkov mestského úradu, čo je spolu 66 percent všetkých miest.
HUMENNÉ. Klub ZDH združuje šesť poslancov: Máriu Cehelskú (SOĽ), Jozefa Babjáka (SDKÚ, Sieť), Ivana Hoptu (Úsvit), Miloša Merička (SP), Darinu Barančíkovú (SDĽ) a Juraja Vaňa (SOĽ).
V máji si humenskí poslanci našli v poslaneckých schránkach list od primátorky mesta Jany Vaľovej (Smer).
„Informuje v ňom, z ktorých rád škôl nás odvolala a do ktorých rád škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta nás delegovala,“ píšu poslanci v stanovisku.
Na území mesta je deväť základných a deväť materských škôl. Dve materské školy sú pri ZŠ, ďalej je tu ZUŠ a CVČ v zriaďovateľskej pôsobností mesta.
V zmysle platnej legislatívy obsadzuje zriaďovateľ v uvedených 20 radách škôl a školských zariadení 69 miest.
„Predchádzajúca prax za bývalého vedenia mesta bola taká, že poslanecké kluby, resp. strany v mestskom zastupiteľstve (MsZ) sa dohodli na obsadení týchto miest. Dokonca sme delegovanie schvaľovali v zastupiteľstve uznesením. Po komunálnych voľbách v roku 2010, aj keď sa strany v MsZ dohodli na rozdelení, realita bola celkom iná, s odôvodnením primátorky, že žiadny zákon neukladá, že za zriaďovateľa to musia byť poslanci a že sa majú schvaľovať v zastupiteľstve. Primátorka delegovala a vec bola vyriešená. Po komunálnych voľbách v roku 2014 bolo „demokraticky“ konštituované aj zloženie komisií v MsZ, obsadenie mestskej rady či členstvo v dozorných radách,“ uvádza sa ďalej v stanovisku.
Nepomer v zastúpení
Poslancom z klubu ZDH prekáža aj pomer zastúpenia poslancov v radách.
„Zo 69 miest v 20 radách má Smer 31 miest pri 12 poslancoch, ďalších 15 miest obsadilo 10 pracovníkov mestského úradu, čo je spolu 66 percent všetkých miest. Keď prirátame aj koaličných partnerov vo vlaňajších komunálnych voľbách, spolu je to 52 miest zo 69, aj s pracovníkmi úradu. Poslanecký klub Za demokratické Humenné dostal pri 6 poslancoch 10 miest,“ vyratúvajú poslanci.
„Myslíme si, že úplne nezmyselne, aj keď zrejme pre niekoho to zmysel malo, boli z niektorých rád škôl odvolaní poslanci, ktorí sú naďalej poslancami a mohli tam ostať. Naviac, niektorí poslanci boli odvolaní z rád škôl vo svojom volebnom obvode a delegovaní do iného volebného obvodu. Znovu žiadne konzultácie, rokovania,“ tvrdia.
Pripúšťajú, že takéto delegovanie konkrétnych poslancov do jednotlivých rád môže byť účelové.
„Alebo je to o tom, že na niektorých základných a materských školách či školských zariadeniach by mali byť v dohľadnom čase vypísané výberové konania na posty riaditeliek, riaditeľov a niektorých nepohodlných poslancov bolo treba vymeniť,“ uvádzajú poslanci z klubu ZDH.
Mesto: Nikto nevyjadril nespokojnosť
Mesto v straníckom obsadení miest v radách škôl problém nevidí.
„V mestskom parlamente je zastúpenie poslancov za Klub Smer –SD, KSS, Náš kraj, SNS 15 poslancov z celkového počtu 24, takže je úplne demokratické, že zvolený pomer do mestského zastupiteľstva sa odrazil aj pri menovaní školských rád,“ uviedla v stanovisku Jana Bardzaková z tlačového referátu radnice.
Podľa jej ďalších slov žiadny z poslancov PK Za demokratické Humenné nepožiadal, ani písomne nevyjadril požiadavky ani nespokojnosť, v akej rade školy chce pracovať.
„Je zaujímavé, že svoju subjektívnu nespokojnosť bez predošlých konzultácií s vedením mesta a vecného odôvodnenia riešia cez regionálne médiá,“ doplnila Bardzaková.
„Povinnosťou vedenia mestského úradu je zabezpečiť fungovanie rád škôl tak, aby boli schopné vykonávať úlohy, ktoré im zákon ukladá. S týmto cieľom zákon štatutárovi stanovuje vymenovať rady škôl,“ dodala.
Na otázku, či išlo o zámer vymeniť „nepohodlných“ poslancov pred výberovými konaniami a posilniť pozíciu vedenia mesta v radách, neodpovedala.
Ako je to inde
V Snine sa na obsadení rád škôl a školských zaradení dohodnú poslanci medzi sebou. Keďže poslancov je 18 a miest viac, niektorí pracujú aj vo viacerých radách. „Poslanci si po vzájomnej dohode určia, kde budú pôsobiť. Zvyčajne rozhoduje blízkosť bydliska, prihliada sa na to, kde majú umiestnené vlastné deti, prípade, kde pôsobili v minulosti a problematiku zariadenia poznajú. Vedenie mesta do rozhodovania poslancov nezasahuje,“ uviedla hovorkyňa radnice Eva Mihaliková. Po ustanovujúcom zastupiteľstve sa poslanci dohodli a výsledok oznámili vedúcej organizačného odboru mestského úradu.
Že je obsadzovanie miest v školských radách vec dohody poslaneckých klubov, nám potvrdili aj zástupcovia ZMOS–u.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.