V Zemplínskych Hámroch v okrese Snina v sobotu uviedli do života nové informačné centrum pre turistov.
ZEMPLÍNSKE HÁMRE. Nové turistické centrum i múzeum s rozsiahlou expozíciou sú výstupmi projektu švajčiarsko-slovenskej spolupráce. Zemplínske Hámre získali na ich výstavbu približne 1 150.000 eur.
Časť z tejto sumy použili aj na vybudovanie náučného chodníka.
V okrajovom regióne Slovenska tak vznikli podmienky pre rozvoj cestovného ruchu či spoznávanie kultúrneho a technického dedičstva spod Vihorlatských vrchov.
Zemplínske Hámre boli v minulosti známe vďaka železiarskej výrobe.
Tri vonkajšie expozície múzea dokumentujú zlievarenskú činnosť, výrobu dreveného uhlia, ako i niekdajší spôsob dopravy dreva. Murovanica, sýpka, vysoká pec, drevená zvonica, úzkokoľajka s rušňom a vagónmi, banská štôlňa, vodný hámor, ale aj míľa na pálenie uhlia ležia na trase nového náučného chodníka. Je dlhý 6,8 kilometra a má 14 zastávok.
Výstup na Sninský kameň
Sprístupnenie nových atrakcií obce dopĺňa počas tohto víkendu pestrý sprievodný program. Jeho súčasťou bol v sobotu výstup na Sninský kameň.
V nedeľu predstavia verejnosti Hámorský náučný chodník, v múzeu otvoria výstavu fotografií o baníctve a Karpatské bukové pralesy tam priblížia prostredníctvom filmového pásma.
Návštevníci sa môžu tešiť aj na ohňovú šou, historický šerm v podaní skupiny Vikomt zo Sniny a tí najmladší na tvorivé dielne.
Najbližší pondelok zavítajú do Zemplínskych Hámrov školáci. Zoznámia sa tam s interaktívnou výučbou regionálnej výchovy a rôznymi remeslami pri ďalších tvorivých dielňach. Pôjde napríklad o hrnčiarstvo, tkanie na krosnách či drevorezbu.
Informovala kurátorka obecného múzea Katarína Palgutová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.