Mesto Michalovce sa chystá podať pomocnú ruku obyvateľom z tretích krajín. Na verejnosti sa ihneď objavili fámy, že sa miestna samospráva pripravuje na prílev utečencov a výstavbu azylového tábora. Vedenie mesta tvrdí, že sú to nezmysly. Samospráva sa chystá v rámci projektu pomôcť iba migrantom, ktorí majú prechodný, alebo trvalý pobyt v Michalovciach už niekoľko rokov. To, že mesto začína realizovať projekt, ktorý má pomôcť migrantom v čase, keď je aktuálnou témou masívny prílev utečencov z Afriky a Blízkeho východu, je len zhoda náhod.
MICHALOVCE. Miestna samospráva pomôže migrantom. Na základe ponuky Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) mesto Michalovce sa ako jedno zo 7 miest na Slovensku zapojilo do pilotnej schémy integrácie štátnych príslušníkov tretích krajín do miestnej komunity.
V meste podľa samosprávy žije relatívne veľký počet migrantov so štatútom prechodného alebo trvalého pobytu, ale aj početná skupina občanov, ktorí získali slovenské štátne občianstvo.
Vedenie mesta tvrdí, že žiadny prílev utečencov nie je v pláne.
„Táto stratégia sa zaoberá legálnymi migrantmi, ktorí v meste reálne žijú, sú prínosom pre rozvoj mesta i regiónu, ale majú aj svoje problémy a ťažkosti,“ uvádza mesto.
Samospráva chce postupnými krokmi začleniť týchto migrantov do života mesta, aby kultúrne, športovo a spoločensky obohatili život v Michalovciach.
Primátor: Projekt sa týka migrantov, ktorí tu žijú
Primátor Viliam Zahorčák (Smer) vysvetlil, že do tohto projektu sa zapojilo viacero slovenských miest.
„Našou ambíciou nie je vytvárať priestor pre momentálne diskutovaných migrantov z Afriky alebo iných krajín. Úlohou tohto projektu je skôr zmapovať aktuálny stav, aký je. Máme tu prevažne ľudí z Ukrajiny. V zmysle práce s týmito ľuďmi je potrebné urobiť niektoré opatrenia tak, aby Michalovce boli pre nich príjemným domovom, aby sme mohli tu spoločne žiť. Tento projekt je najmä o tom. Myslím si, že je aj pre nás zaujímavý, aby sme si urobili obraz, aký je skutočný stav,“ uviedol primátor.
Viceprednosta: Azylový tábor aj utečenci sú fámy
Mesto začína realizovať projekt v čase, keď je aktuálnou témou masívny prílev utečencov z Afriky a Blízkeho východu.
Zástupca prednostu Gabriel Dorič (vľavo, foto Milan Potocký) vysvetlil, že vláda ešte v roku 2014 prijala uznesenie o integračnej politike a v nadväznosti na to ZMOS ako organizácia združujúca mestá a obce vybrala po konzultáciách sedem miest na Slovensku, kde sa spracováva Lokálna stratégia integrácie štátnych príslušníkov tretích krajín.
„Väčšina otázok od nezainteresovaných znie, že kedy prijmeme utečencov, a či tu bude azylový tábor. Jednoducho nie je to o tom. Tento materiál a táto stratégia je o ľuďoch, ktorí v Michalovciach žijú a to vo forme dlhodobého a trvalého pobytu,“ zdôraznil Dorič.
Doplnil, že mnohí za ten čas získali štátne občianstvo. „Je tu už druhá až tretia generácia migrantov, ktorí tu žijú,“ dodal viceprednosta.
Spresnil, že v Michalovciach žije vyše 400 ľudí s rôznym pobytom, ktorí nemajú štátne občianstvo. Z tohto počtu je najviac migrantov z Ukrajiny, Ruska, Vietnamu a Číny.
Každý z migrantov, ktorý má v meste povolený pobyt v Michalovciach, pracuje, podniká, vykonáva športovú činnosť alebo študuje.
„Pri preverovaní tejto štatistiky sme zistili, že väčšina cudzincov, ktorí tu žijú, vykonávajú podnikateľskú činnosť. Majú živnosť, respektíve firmy. Mnoho úspešných podnikateľov z Ukrajiny na území Slovenska podniká,“ povedal Dorič.
„Deti z Ukrajiny chodia do našich škôl, na stredné aj vysoké školy. Máme aj 14 žiakov, ktorí navštevujú základnú školu,“ ozrejmil Dorič.
Michalovčania nažívajú s migrantmi bez problémov
Dorič vysvetlil, že spolunažívanie migrantov a Michalovčanov je bezproblémové.
„Nerobia žiadne problémy. Plnia si svoje povinnosti vo vzťahu k mestu,“ povedal.
Dorič poznamenal, že v prvom rade chcú nadviazať spoluprácu.
„Títo ľudia tu reálne žijú a často vytvárajú aj nejaké hodnoty pre túto spoločnosť. Preto v prvom rade chceme nadviazať spoluprácu s týmito ľuďmi.“
Dorič vysvetlil, že už na začiatku projektu sa ukázalo, že migranti veľmi ťažko a neradi spolupracujú s úradmi.
„Z odoslaných 120 pozvánok prišlo 25 ľudí. Ale jednoducho treba nadviazať prvé kontakty. Nie preto, aby sme im robili problémy, ale aby sme ich problémy spoznali,“ povedal viceprednosta.
Cudzincov zapoja do života mesta
Dorič vysvetlil, že snahou samosprávy je viac zapojiť cudzincov do života mesta. „Pomôžeme im pri vytváraní neformálnych zoskupení. Majú svoju kultúru, jazyk a tradície. Bolo by dobré, ak by obohatili život v meste o tieto veci, ktoré zatiaľ veľmi neradi robia.“
Samospráva najprv plánuje zistiť celkovú situáciu migrantov v meste, nadviazať úzku spoluprácu s Úradom hraničnej a cudzineckej polície, ktorý vedie evidenciu štátnych príslušníkov tretích krajín.
Mesto chce vytvoriť podmienky pre zapojenie migrantov do života mesta, pravidelne organizovať informačné dni pre migrantov, na ktorých ich oboznámi so základnými právami a povinnosťami občanov žijúcich v meste a zistí ich aktuálne problémy.
Prostredníctvom škôl a dobrovoľníkov z radov migrantov organizovať kurzy slovenčiny pre cudzincov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.