Vzácna rastlina, leknovec štítnatý (Nymphoides peltata), sa vyskytla v Chránenom vtáčom území Senianske rybníky v okrese Michalovce. Je zaradená medzi najvzácnejšie rastliny na Slovensku.
SENNÉ. "Patrí medzi kriticky ohrozené druhy nielen u nás, ale aj v okolitých krajinách, v Čechách, Poľsku, na Ukrajine. V Maďarsku a v južnej Európe sa možno viacej vyskytuje, ale to súvisí aj s tým, že to je nížinná krajina, kde je viacej mŕtvych ramien, viac väčších riek, viac rybníkov, takže tam sa vyskytuje vo väčších množstvách, ale na Slovensku patrí medzi najvzácnejšie rastliny," uviedol Ján Uhrín zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Bird Life Slovensko.
Leknovec štítnatý patrí medzi lekná, je to viac-menej trvalá rastlina, keď sa zakorení, má srdcovité plávajúce listy.
Vytvára spoločenstvo, žlté kvietky vykukujú nad vodnú hladinu a listy plávajú po vode.
V niektorých krajinách je zákonom chránený alebo patrí medzi ohrozené druhy.
Kvitne od júla do septembra. Podľa ochranára nie sú údaje, že by sa leknovec na mokradiach na východnom Slovensku vyskytol už v minulosti.
"To je vlastne jediná lokalita, ktorá sa tu vyskytuje, a jedna z mála, ktorá je vôbec známa na Slovensku."
Chránené vtáčie územie Senianske rybníky okrem svojho vzácneho vtáctva patrí medzi najvýznamnejšiu lokalitu vodného a pri vode žijúceho vtáctva na Slovensku.
Okrem toho tam rastie aj niekoľko vzácnych druhov rastlín.
Najvzácnejšie v súčasnosti patria do čeľade leknovitých, okrem leknovca štítnatého sa tam vyskytuje aj leknica žltá.
[content type="avizo-clanok" id="7892475" url-type="sme-article" title="Pozrite si fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/56/5651267/5651267.jpeg?rev=2"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.