Neočakávaný stret s medveďom zažil v lesoch nad Stakčínskou Roztokou v okrese Snina 58-ročný Jozef Piteľ. V utorok popoludní sa vybral do lesa na huby, keď sa z húštiny priamo oproti nemu vyrútil medveď. Šelma ho uhryzla do lýtka. Operovali ho v sninskej nemocnici. Podľa miestnych medvede v okolitých lesoch sú, sporadicky dávajú o sebe vedieť poľovníkom pri kŕmidlách. „Medveď sem patrí, ale nie v takom množstve,“ hovorí skúsený poľovný hospodár. V obci budú varovať obyvateľov rozhlasom.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
STAKČÍNSKA ROZTOKA. Ide o prvý prípad priameho stretu človeka s medveďom v týchto končinách.
Keď sa 58-ročný Jozef Piteľ vybral v utorok o pol štvrtej popoludní na huby, netušil, akému nebezpečenstvu bude musieť čeliť.
„Išiel som na pravidelnú obchádzku svojho hubárskeho revíru tam, kde rastú baranie hlavy. Odbočil som zo zvážnice na protipožiarnu cestičku. Z húštiny predo mnou naraz vyskočil medveď,“ opisuje nepríjemný zážitok skúsený hubár.
„Vykríkol som, medveď zaryčal. Obaja sme sa zľakli. Snažil som sa uhnúť, ale to bol zlomok sekundy,“ vysvetľuje.
Medveď sa mu zahryzol do lýtka pravej nohy, potom ušiel.
„Neviem, či tam driemal, či ma zacítil, alebo či išlo o medvedicu s mladými. Viac sa nevrátil. Mal som šťastie, že bol na štyroch,“ hovorí.
Ďalším šťastím bolo, že mal pri sebe mobil. Privolal na pomoc dvoch kamarátov Miroslava a Dušana Sedláčkovcov, ktorí prišli na traktore.
„Pridŕžal som si ranu montérkami. Mal som špinavé ruky, celé od krvi. Odháňal som muchy. Čakal som asi hodinu, kým sa ku mne traktor dostal. Odľahlo mi, keď som počul zvuk motora,“ rozpráva ďalej.
Obaja muži ho na mieste ošetrili a zviezli dolu do dediny k sanitke.
„Keď ma medveď pustil, pocítil som v nohe pálčivú bolesť. Bolo mi slabo, veľmi som vysmädol,“ spomína na nepríjemný pocit. „Až ráno mi pán primár povedal, že ma zahryzol až do kosti,“ dopĺňa.
Jozef Piteľ je odhodlaný, ísť znovu do lesa, len čo sa mu noha zahojí. „Toto ma neodradí. Do lesa chodím od šiestich rokov. Som valaský človek. Zase pôjdem, pravdaže,“ dodáva.
V sninskej nemocnici ho okamžite operovali. V celkovej narkóze mu zrevidovali hlbokú asi desať centimetrovú ranu.
Podľa primára chirurgického oddelenia Andreja Kulana ide o stredne ťažké poranenie s dobou liečenia päť až šesť týždňov.
Vo svojej lekárskej praxi si pamätá na dva prípady, kedy medveď napadol človeka.
Pri Sečovciach sa objavil medveď, varujú poľovníciČítajte
Obyvateľov budú varovať rozhlasom
Zástupca starostu Stakčínskej Roztoky Vladimír Suchanič (Smer) si na podobný prípad nespomína.
„V dedine sa vždy hovorilo, že v lesoch videli ľudia medveďa. Bralo sa to tak, že nechcú, aby im iní chodili na huby, a tak strašia medveďom. Priamy stret človeka s medveďom sme včak doposiaľ nezaznamenali,“ hovorí.
Zvesť o útoku sa po dedine, ktorá je zo všetkých strán obkolesená lesmi, rozšírila rýchlosťou blesku.
„Dobre, že to dopadlo takto a že mal pri sebe mobil,“ dodáva.
Incident sa chystal zástupca starostu nahlásiť na úrade životného prostredia.
„Obecným rozhlasom budeme varovať obyvateľov. Bude to pre našich ľudí postrach. Sme hubárskym rajom, v sezóne aem chodieva veľa ľudí aj z okolitých dedín. Sadneme si spoločne s poľovníkmi a uvidíme, čo vzíde zo stretnutia. Vlastne ani na nič ešte nebol čas,“ dodáva Suchanič.
Medveď do lesa patrí
Vasiľ Bindzár je už dvadsať rokov poľovným hospodárom miestneho združenia. Stret človeka s medveďom (ilustračné foto TASR) ho neprekvapil.
„Ani nie, bolo len otázkou času, kedy sa tak stane,“ hovorí.
Poľovníci majú na viacerých miestach v lese pripravené prístrešky na uskladnenie jadrového krmiva na prikrmovanie zveri.
„Tejto jari nám medveď rozbil plechovú búdu s krmivom. Predvlani sme museli opravovať ďalšie krmovisko s kukuricou,“ hovorí. „Medveď sem patrí. Je to naše bohatstvo. Ale nie v takom množstve,“ dodáva jedným dychom.
Medvede sú podľa neho v týchto miestach premnožené, hľadajú si svoje teritórium a sťahujú sa bližšie k ľudským obydliam.
Miestni videli v dvoch rôznych častiach medvedice s dvomi mladými.
Do revíru zasahuje ochranné pásmo Národného parku Poloniny len okrajovo. Incident sa stal v revíri LPM Ulič.
„Myslím si, že treba začať s regulovaným odstrelom. Doposiaľ sme medveďa nelovili. Musíme nájsť kompromis medzi zvieratami a ľuďmi,“ dodáva.
Návštevníkom lesa odporúča byť hlučný. „Je to jediná prevencia. Spievať si, rozprávať nahlas, aj sám so sebou. Medveď sa človeku vyhne, nestriehne v kríkoch a nečaká, aby zaútočil. Treba dať o sebe vedieť. A v žiadnom prípade mu nepozerať do očí. Ťažko je povedať, ako a čo treba robiť v konkrétnej situácii. Svoje urobí aj stres,“ uzatvára.
Lesy. Sú všade dookola.
Vladimír Suchanič. V dedine budú obyvateľov varovať rozhlasom.
Vasiľ Bindzár. Poľovníkom je od roku 1971. Tvrdí, že medvede sú premnožené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.