Korzár logo Korzár Zemplín

Židovská kultúra upútala michalovských špacirkárov

Navštívili aj miesto, kde kedysi stála chasidska synagóga, či židovské cintoríny.

Špacirki po varošu. Michalovčania sa vydali po židovských šľapajách.Špacirki po varošu. Michalovčania sa vydali po židovských šľapajách. (Zdroj: mk)

Špacirki si nenechalo ujsť mnoho Michalovčanov. Dozvedeli sa pozoruhodné informácie o pôsobení a živote Židov v Michalovciach.

MICHALOVCE. Tento rok boli „Špacirki po varošu“ venované Židom v Michalovciach, konkrétne 150. výročiu michalovskej židovskej synody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Historik Martin Molnár previedol záujemcov o históriu po všetkých okolitých miestach spájajúcich sa so Židmi a židovskou kultúrou.

Jednotlivé zastávky boli na židovskom cintoríne – Hrádok, židovský cintorín Stráňany, chasidská synangóga, zbúraná mikve (židovský rituálny kúpeľ) a zbúraná ortodoxná synagóga, tá kedysi stála pri terajšej budove Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v Michalovciach.

SkryťVypnúť reklamu

Špacirkári sa zišli popoludní pri MsKS, ktoré bolo zároveň spolu so Zemplínskym múzeom v Michalovciach organizátorom podujatia. Odtiaľto už pokračovali ďalej po židovských šľapajach. Nevyhnutnou podmienkou pre nich bolo vziať si pokrývku hlavy a pevnú obuv.

Vykonali židovské rituály

Prvé miesto, na ktorom sa zastavili bol židovský cintorín na Hrádku. Tak ako je to zvykom u židov, aj špacirkári museli vstúpiť na pôdu židovského cintorína s pokrývkou hlavy. Pred vstupom a po odchode si všetci umývali ruky.

Ide o cintorín, ktorý patrí k jedným z najväčších. Cintorín bol už od svojho založenia zabezpečený kamenným múrom, ktorý bol približne 2 metre vysoký. Molnár zdôraznil, že „v blízkosti je ešte starší cintorín, kde boli pochovaní členovia samostatnej židovskej náboženskej obce na Stráňanoch.“

SkryťVypnúť reklamu

Všetky hroby sú presne zaznačené v indexe hrobov v slovenčine a hebrejčine. Sú tam pochovaní aj mnohí významní michalovskí Židia a medzi nimi aj rabíni a leviti.

Pochovávali ich odetých do bieleho rúcha, špeciálne ušitého na túto príležitosť. „Truhly, ktoré sa používali v Michalovciach, vyrábali zbíjaním bez použitia klincov,“ poznamenal Molnár.

Stráňany boli obcou

Nasledujúce miesto boli Stráňany. Dnes je to súčasť Michaloviec, v minulosti obec.

„Od polovice 18. storočia tu žila veľká židovská komunita s množstvom kultových objektov. Stráňany boli sídlom židovskej náboženskej obce aj rabinátu. V roku 1940 mala židovská náboženská obec približne 150 členov. Na jej čele stál Samuel Pollak. Rabín Lazar Davidovič bol hlavným rabínom a viedol samostatnú ješivu – školu vyššieho vzdelania,“ priblížil Molnár.

SkryťVypnúť reklamu

Mnoho židovských obyvateľov odvliekli do Michaloviec a o čosi neskôr ich vysťahovali do oblasti Lublina v obsadenom Poľsku. Na Stráňanoch zostala po nich synagóga, cintorín, učebňa, mikve a dom, v ktorom býval rabín.

Usadili sa v centre mesta

Údaje o príchode prvých židovských rodín do Michaloviec nie sú k dispozícii.

„Podľa dokumentov z roku 1672 sa nachádzalo v mestečku niekoľko osôb židovského vierovyznania. Prvá židovská rodina v Michalovciach je doložená v listine z roku 1725. Podľa sčítania obyvateľstva z roku 1787 bývalo v Michalovciach 74 osôb židovského vierovyznania. Nemali vlastnú náboženskú obec. Na bohoslužby aj do mikve (rituálny kúpeľ) chodili do susedných Pozdišoviec alebo Stráňan a svojich zosnulých pochovávali na stráňanskom cintoríne,“ informoval historik Zemplínskeho múzea a kronikár mesta Michalovce, Martin Molnár.

Násilné vysťahovanie židovských rodín z Michaloviec a okolia prebiehalo začiatkom mája 1942. Podľa skutočných informácií 4. mája 1942 prišiel do Michaloviec deportačný komisár a osobitná jednotka Hlinkovej gardy, aby zabezpečili sústredenie Židov určených na odsun a ich deportáciu.

Tri dni prebiehalo v Michalovciach a v okolí zatýkanie židovských obyvateľov, ktoré bolo sprevádzané násilím a brutalitou.

teta_res.jpg

Michalovské židovské cintoríny. Historik previedol záujemcov o históriu po všetkých miestach spájajúcich sa so Židmi. Foto: Martina Králiková

Autor: mk

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 821
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 340
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 146
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 262
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 754
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 019
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 863
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 510
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu