Slovenská republika má v zmysle vodného zákona vyhlásených 33 lokalít za vody určené na kúpanie. Pre kúpaciu sezónu 2015 je navrhnutých 29 z nich. V spádovej oblasti v pôsobnosti RÚVZ so sídlom v Humennom (okresy Humenné, Snina a Medzilaborce) nie sú vyhlásené vody vhodné na kúpanie.
HUMENNÉ. Verejnosťou sú príležitostne v okrese Humenné využívané na kúpanie najmä prírodné oblasti rybníkov v Slovenskej Volovej a Chlmci a vzdutie hladiny rieky Laborec na Sídlisku III v Humennom. Tieto lokality však nespĺňajú charakter vôd, ktoré majú byť oficiálne využívané na kúpanie.
Z uvedených lokalít boli na laboratórne skúšky odobraté vzorky vôd ešte v júni. Jedna vzorka nevyhovovala požiadavkám na prírodné kúpaliská z dôvodu prekročenia hraničnej hodnoty celkového fosforu a nedostatočného nasýtenia vody kyslíkom.
V kúpacej sezóne 2015 v regióne Humenné a Snina sú v prevádzke Letné kúpalisko v Humennom, Biokúpalisko Sninské rybníky a Barnova Rika v Zemplínskych Hámroch. Aj voda v nich je pravidelne kontrolovaná.
Na webovom portáli Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky sú uvedené informácie o kúpaliskách, ako aj o kvalite vody v prírodných vodných plochách a na prevádzkovaných prírodných i umelých kúpaliskách.
Aby sme tomu rozumeli
Vodami určenými na kúpanie sú v zmysle zákona najvýznamnejšie povrchové vody, ktoré na kúpanie využíva veľký počet kúpajúcich sa a nebol pre ne vydaný trvalý zákaz kúpania sa alebo trvalé odporúčanie nekúpať sa.
Vody určené na kúpanie sú monitorované a hodnotené aj podľa kritérií Európskej únie a údaje o kvalite ich vody sú od roku 2004 každoročne poskytované Európskej komisii.
Pod prírodným kúpaliskom v zmysle platného zákona sa rozumie prevádzkované zariadenie s vyznačenou prírodnou vodnou plochou na kúpanie a s príslušným vybavením - prevádzkovými plochami a zariadeniami.
Prírodným kúpaliskom sa môže stať aj voda určená na kúpanie, ak spĺňa tieto požiadavky. Čo sa týka požiadaviek na kvalitu vody, tie sú pre všetky typy prírodných vodných plôch rovnaké.
Umelé kúpalisko je krytá alebo nekrytá stavba so súborom zariadení využívaných na kúpanie a s ním súvisiace prevádzkové plochy.
Sledovanie kvality vody na kúpanie
Na Slovensku sledujú kvalitu vody na kúpanie ÚVZ SR a 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva.
Predmet sledovania sú umelé kúpaliská (s termálnou a netermálnou vodou, s celoročnou a sezónnou prevádzkou) a najvýznamnejšie prírodné vodné rekreačné lokality.
Monitorovanie a výkon štátneho zdravotného dozoru sa sústreďuje najmä na kúpaciu sezónu (spravidla od 15. júna do 15. septembra).
Ročne sa tak počas kúpacej sezóny sleduje situácia na približne 180 umelých kúpaliskách a 80 prírodných vodných plochách.
Prevádzka kúpalísk je podmienená vydaním kladného rozhodnutia miestne príslušným RÚVZ na základe dokladovania vyhovujúcej kvality vody a komplexnej previerky kúpaliska.
Neorganizovaná rekreácia znamená, že prírodná vodná plocha nemá prevádzkovateľa a často ani potrebné hygienické vybavenie, v horúcich letných dňoch je však obyvateľstvom využívaná na kúpanie a rekreáciu.
Kvalitu vody v takýchto lokalitách vo väčšine prípadov monitorujú počas kúpacej sezóny miestne príslušné RÚVZ.
Kvalita vody na kúpanie sa začína kontrolovať približne dva týždne pre začiatkom kúpacej sezóny. V priebehu sezóny prebieha monitoring na prevádzkovaných kúpaliskách a na najvýznamnejších prírodných vodných plochách v dvojtýždňových intervaloch.
V lokalitách s neorganizovanou rekreáciou, ktoré sú využívané malým počtom ľudí najmä cez víkendy a príležitostne, sa vykonávajú len orientačné kontroly kvality vody na kúpanie na začiatku sezóny a ak to situácia vyžaduje, tak i v priebehu sezóny.
Kúpete sa v správnej vode?
V predminulom týždni bola počas horúčav cez víkend a v prvej polovici týždňa návštevnosť kúpalísk vysoká. Na väčšine prevádzkovaných kúpalísk neboli evidované závažné nedostatky.
K 10. júlu bola RÚVZ schválená prevádzka 14 prírodných kúpalísk s vyhovujúcou kvalitou vody na kúpanie. V Prešovskom kraji to boli: Veľká Domaša - Tíšava, Veľká Domaša – Valkov, v Košickom: Vinianske jazero, Zemplínska Šírava - Hôrka, Zemplínska Šírava – Kamenec.
Výsledky kontroly potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie aj na prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou vo všetkých rekreačných strediskách Veľkej Domaše, na Rybníku Chlmec, Laborci v Humennom a Rybníkoch v Slovenskej Volovej.
Rovnako hygienici rozhodli aj v prípade Zemplínskej Šíravy a jej stredísk Medvedia hora, Paľkov, Turzovské jazero, jazero Úhorná.
Počas kúpacej sezóny 2015 nebude v prevádzke a z dôvodu rekonštrukcie (znížená hladina vody, príp. úplne vypustená voda z vodnej nádrže) sa nebude využívať na kúpanie Zemplínska Šírava - Biela hora.
Umelé kúpaliská
Povolenie na prevádzku malo na konci 28. týždňa na celom Slovensku 164 kúpalísk, v ktorých je 527 bazénov.
Prevádzku počas týždňa začali aj Letné kúpaliská Stropkov a Svidník či nekryté letné kúpalisko Strážske.
O vydanie rozhodnutia k prevádzke kúpaliska zatiaľ nepožiadal nekrytý bazén pri hoteli Eurobus na Zemplínskej Šírave.
Štátny zdravotný dozor bol v uplynulom týždni vykonaný aj na Letnom kúpalisku Humenné, Barnovej Rike, Biokúpalisku Snina, DRZ Sninské rybníky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.