Od budúceho týždňa budú pôrodné sály v humenskej nemocnici minulosťou. Nahradia ich tri nové pôrodné izby. Humenská nemocnica ako prvá v sieti Svet zdravia predstavila projekt pôrodnice novej generácie. Investícia si vyžiadala 145-isíc eur. Vedenie nemocnice si od vyššieho komfortu sľubuje nárast pôrodov a posilnenie nadregionálneho charakteru pôrodnice.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
HUMENNÉ. Humenská nemocnica predstavila v stredu projekt pôrodnice novej generácie odbornej a novinárskej verejnosti.
Tri nové pôrodné izby nahradia klasické pôrodné sály. Poskytnú mamičkám vyšší komfort, maximálne súkromie pri pôrode v súkromní, do ktorého prirodzene patrí manžel, partner či iná sprevádzajúca osoba.
Rodičky budú mať zároveň pocit istoty a bezpečia, že sa nachádzajú v nemocnici, ktorá je pripravená zvládnuť aj komplikované medicínske situácie.
Posteľ sa zmení na pôrodné lôžko
V priestranných a nadštandardne vybavených pôrodných izbách strávia budúce mamičky približne osem až desať hodín, teda celý pôrod od prvej po poslednú fázu.
„Súčasťou izby je pôrodná posteľ, ktorá sa v priebehu niekoľkých minút zmení na pôrodné lôžko, na ktorom môže pacientka rodiť. Rodička má voľnosť pohybu, vlastné hygienické zariadenie, sprchu. Má k dispozícii audiovizuálnu techniku, telefón. Je tu pokoj, teplo, prívetivá atmosféra,“ priblížil primár gynekologickopôrodníckeho oddelenia nemocnice Rastislav Buhaj.
Dôležité je monitorovanie rodičky. „Priamo v izbe je kardiotokograf, ktorý podľa potreby sleduje ozvy. K dispozícii je ultrazvukový prístroj,“ zdôraznil.
Ako dodal, prítomnosť partnera pri pôrode je samozrejmosťou. „Ani tá najláskavejšia pôrodná asistentka nemôže nahradiť partnera.“
Humenčanka Lucia Vaceľová a primár Rastislav Buhaj. Mamička si prezrela nové pôrodné izby.
Operačná sála je na tom istom poschodí
Mamička opustí pôrodnú izbu približne dve hodiny po pôrode. „V prípade komplikácií je k dispozícii operačná sála na tom istom podlaží. V minulosti bola o poschodie vyššie. Teraz budeme musieť prekonať len desať metrov,“ dodal primár Buhaj.
Pôrodné izby sa od pondelka stanú prístupné všetkým rodičkám bez príplatku. „Sú štandardom. Za doplnkové služby ako sú napríklad epidurálna anestézia, prítomnosť otca pri pôrode či výber konkrétneho pôrodníka sú príplatky,“ vysvetlil hovorca Svetu zdravia Tomáš Kráľ.
Staré pôrodné sály by sa v budúcom roku mali zmeniť na nadštandardné izby.
Štandard ako v Spojených štátoch
Humenčanka Lucia Vaceľová čaká tretie dieťa. Syna a dcéru priviedla na svet v USA. Chlapček by sa mal vypýtať na svet 2. augusta.
„Štandard je podobný tomu v Spojených štátoch. Mamička má dobrý pocit, lebo prostredie je pekné, moderné. Mamička sa nemusí nikde presúvať. Každá žena ocení pri pôrode istú intimitu a tieto priestory ju naozaj poskytujú,“ povedala po prehliadke izieb 38-ročná mamička.
Očakávajú viac pôrodov
Ročne na humenskej pôrodnici prebehne približne 600 pôrodov.
„Verím, že ich počet stúpne aspoň na 700. Ani moderná pôrodnica však nezdvihne reprodukčnú krivku, preto sa budeme usilovať byť atraktívni aj pre rodičky zo širšieho okolia. Našou ambíciou je dať humenskej pôrodnici nadregionálny charakter a ponúknuť nadštandardné podmienky a individuálny prístup ku každej pacientke,“ doplnil primár Buhaj.
Ako zdôraznil riaditeľ nemocnie Marián Béreš, investícia do pôrodných izieb je zavŕšením rekordnej investície v objeme 1,7 milióna eur, ktorú v minulom roku spustil v Humennom Svet zdravia.
„Chceli sme zmeniť tvár nemocnice, dať jej novú kvalitu a vyššiu úroveň hlavne pre pacienta,“ povedal.
Foto k článku: Svet zdravia
Skupina Penta je finančným partnerom spoločnosti NAMAV, ktorá je minoritným akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníka Sme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.