Horúce letné počasie vylákalo do Študentského parku desiatky ľudí, ktorí sa mohli vrátiť do obdobia starých Slovanov. Priaznivcom histórie a stredovekej kultúry bolo umožnené spoznávať každodenný život našich predkov.
MICHALOVCE. Organizátori podujatia pripravili pre nadšencov histórie možnosť preniknúť do tajov slovanskej mytológie.
Bohatý program, ktorý zobrazoval každodenný život našich predkov, v podobe ukážok techník boja, súbojov, dobových remesiel, scénických vystúpení, či chutných jedál potešil nejedného návštevníka. Pestrý program ponúkal množstvo súťaží nie len pre deti, ale aj pre dospelých.
„V rámci festivalu sa predstavilo viacero historických skupín z celého Slovenska, ktoré sa venujú rekonštrukcii dobového života z obdobia Veľkej Moravy. Podujatie začalo rekonštrukciou obradu pôvodného náboženstva Slovanov v podaní skupiny Siváci z Košíc. Program festivalu spestrili ukážky nomádskej lukostreľby pod vedením skupiny Militia portalis z Nitry. Na záver vystúpil folkový pesničkár Jano Svetlan Majerčík, ktorý vo svojich piesňach ospevuje život ľudí spätých s prírodou,“ informovala Mária Fuchsová zo Zemplínskeho múzea v Michalovciach.
Zemplínčanov pobavila scénka Vladykov pohreb
V programe sa predviedol aj dobový spolok Satyros z Nitry, ktorý sa zaoberá obdobím okolo 8. storočia a stvárňovaním výjavov zo slovenskej mytológie.
Zemplínčanov pobavili scénkou Vladykov pohreb. Humorne ladené divadelné vystúpenie, ktoré v sebe zahŕňa dobové reálie a ukážky boja, pobavilo nejedného návštevníka.
„Dobový spolok tvorí dvanásť členov. Väčšinou vystupujeme v rámci západného a stredného Slovenska. Navštívili sme aj zahraničie, ako napríklad Taliansko, Maďarsko, Anglicko. Avšak musím prezradiť, že v Michalovciach sme prvýkrát,“ povedal Ivan Dobrotka člen spolku Satyros.
Ukážky umenia sokoliarstva
Zaujímavosťou Historického festivalu bola aj sokoliarska skupina Horus z Košíc. Neprišla ukázať boje, ani historické scénky, ale program spestrila vystúpením dravcov, ktoré k histórii neodmysliteľne patria.
Ako uviedol Slávo Kukurugya zo spomínanej sokoliarskej skupiny, na festivale sa predstavili so šiestimi dravcami, ako napríklad myšiak lesný, výr skalnatý či plamienka driemavá.
„Venujem sa tomu viac, ako 31 rokov. Najťažšie je pochopiť myslenie dravca. Sú to tvory, ktoré majú úplne iný spôsob myslenia a uvažovania. Nepotrebujú hladkanie, ako kontaktné živočíchy. Práca s dravcami je nekonečná trpezlivosť,“ povedal Kukurugya.
Živé dravce vždy priťahujú reakcie ľudí a detí, je to spestrenie a hlavne nie je nič hrané, pretože sokoliari sami nevedia, ako tie dravce zareagujú.
„Je úplné prirodzené a bežné, že ten dravec zaletí aj na niekoľko hodín. To znamená, že keď ho púšťame na vystúpení nevieme, či ho dostaneme späť. Mali sme aj dravcov, ktorí nám aj 24 hodín nocovali vonku,“ prezradil Kukurugya.
Siváci a Dagstyrr z Košíc, ktorí sa venujú rekonštrukcii života severanov z 10. storočia.
Pestrý program. Ponúkal množstvo zaujímavosti nie len pre deti, ale aj pre dospelých.
Sokoliarska skupina Horus. Na festivale sa predstavili so šiestimi dravcami, ako napríklad myšiak lesný, výr skalnatý či plamienka driemavá.
Vladykov pohreb. Humorne ladené divadelné vystúpenie, ktoré v sebe zahŕňalo dobové reálie a ukážky boja. Foto k článku: J. H.
Autor: Jana Hrabčáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.