BREKOV. Desiatka mladých z rôznych kútov sveta trávi tieto dni na Brekovskom hrade. Koná sa tu medzinárodný pracovný kemp. Na východ Slovenska meral najdlhšiu cestu študent Erik z Mexika.
Záchranu hradu nad Brekovom podporil i v tomto roku štát. Cez projekt ministerstva práce a ministerstva kultúry tu aktuálne pracuje 25 ľudí.
Aj toto leto im prišli na pomoc dobrovoľníci z rôznych krajín.
"Prebiehajúci pracovný kemp je už siedmy v poradí," informoval Stanislav Macinský z občianskeho Združenia na záchranu Brekovského hradu.
Pozná skôr pyramídy
"Som prvýkrát na hrade. Je to pre mňa zaujímavá skúsenosť, pretože mám rád historické miesta. V našej krajine sa dajú bežne vidieť pyramídy, ale hrady sú nám pomerne cudzie. Máme ich len pár," uviedol 22-ročný Erik Sanchez Guerrero.
Mladý Mexičan zasvätil toto leto manuálnej práci. Po Brekove sa chystá čistiť turistické chodníky v Taliansku.
Natalia Revilla Martin je ďalšou z dobrovoľníčok, ktorá si užíva leto v Brekove. Spolu s priateľmi hľadá v sutinách hradu vhodný kameň na murovanie
. "Som tu, pretože som chcela cestovať na východ Európy. Je to šanca, ako spoznať ľudí odtiaľto, ale vlastne aj z celého sveta," hovorí o letnom kempe mladá Španielka.
V skupine možno nájsť i Čechov, Nemcov a Rusov.
Uplatnenie našli aj nezamestnaní
Starosta Brekova Peter Mihaľko víta letné aktivity na hrade.
"Treba pochváliť najmä to, že tu nájdu uplatnenie dlhodobo nezamestnaní. Máme tu každoročne šikovných ľudí, remeselníkov či odborníkov na klenbové murovačky z obce i okolia. Mladí z ´workcampu´ sa zasa veľmi tešia, keď priložia ruku k dielu. Je vidieť, že ich to baví."
V areáli stredovekej stavby pracujú aktuálne na viacerých miestach.
"Podarilo sa nám vyčistiť hradnú pivnicu, v ktorej sa kedysi zrejme skladovalo víno. Chceli by sme ďalej zrekonštruovať jej klenbu," priblížil Macinský.
Ďalší murári budú súčasne stabilizovať bránu hradu, a to v miestach, kde kedysi boli strieľne na pušky.
Novinkou je informačné centrum
Novinkou tejto sezóny je informačné centrum, ktoré postavili v susedstve tejto pamiatky.
Záchrana hradu nad Brekovom ide už niekoľko rokov ruka v ruke s archeologickým výskumom. Vedie ho Ivana Strakošová z Vihorlatského múzea v Humennom.
"Mnohé zo stavebných prác nadväzujú na to, čo zistíme my, archeológovia, pri sondáži," uviedla.
Doterajšie výskumy priniesli zaujímavé nálezy potvrdzujúce honosnosť niekdajšieho sídla. Išlo napríklad o neskorogotické a renesančné kachlice s rastlinnými a živočíšnymi motívmi. Pochádzajú zo 14. storočia.
Fakty
Brekovský hrad
Brekovský hrad, situovaný na úpätí Ondavskej vrchoviny, chátral od protihabsburgských povstaní.
Na tomto mieste stojí od sklonku 13. storočia.
Spolu s ďalšími hradmi v okolí patril kedysi do sústavy strážnych stavieb na uhorsko-poľskej ceste.
Zaujímavosťou je, že na ňom počas jednej zimy prebýval uhorský kráľ Matej Korvín, o niečo neskôr sem zavítal aj poľský kráľ Jan III. Sobieski.
Domáci ich údajne hostili vínom z miestnych vinohradov.
Pri Brekove sa pestuje vinič ešte aj dnes.
tasr
Foto k článku: TASR/Milan Kapusta
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.