Jedným z problémov osady Podskalka v Humennom sú deti, ktoré posedávajú pri ceste a vytvárajú nebezpečné situácie.
HUMENNÉ. V miestnej časti Podskalka žije neoficiálne asi 2 500 obyvateľov, pôvodných i presídlencov z mesta. Od novembra minulého roka tam nanovo fungujú Rómske občianske hliadky.
Práve ich aktivity sa nepozdávajú nášmu čitateľovi Karolovi V., ak totiž zastavujú členovia občianskej hliadky premávku na ceste vedúcej naprieč osadou, zdá sa mu to ako prekročenie ich kompetencií.
Počet členov Rómskej občianskej hliadky sa stanovuje podľa počtu obyvateľov lokality, na Podskalke je oficiálne na trvalý pobyt prihlásených okolo 900 obyvateľov, počet členov hliadky je 8.
Na dosiahnutie efektivity činnosti by mala hliadka pracovať minimálne dva roky, čo súvisí so zabezpečením dostatočného množstva finančných prostriedkov, ktoré obec môže získať aj formou dotácie.
„Vybudovať si rešpekt a dôveru miestnych ľudí nebolo celkom jednoduché,“ hovorí veliteľ Občianskej hliadky Ladislav Kudráč.
Čo musia a čo môžu
Členovia občianskej hliadky pomáhajú pri zabezpečovaní kultúrnych a športových podujatí.
Monitorujú ochranu rodinných domov a obydlí, dohliadajú na ochranu verejného majetku pred poškodzovaním.
Kontrolujú pohyb maloletých detí v osade Podskalka, miesta stretávania sa detí a mládeže vo večerných hodinách.
Monitorujú a zabezpečujú bezpečnosť detí, hlavne počas ich odchodu do školy a zo školy. Zabezpečujú bezpečný prechod školopovinných detí cez cestu.
Predchádzajú a zisťujú vinníkov poškodzovania verejného a súkromného majetku. Upozorňujú občanov na správne nakladanie s komunálnym odpadom a v prípade porušenia prijímajú opatrenia na zabránenie protiprávneho konania.
Ďalej upozorňujú na zákaz vypaľovania trávy, lesných a lúčnych porastov, kontrolujú dodržiavanie zákazu zakladania ohňov na miestach, ktoré na to nie sú určené, ohlasujú požiare.
Monitorujú a nahlasujú prípady nelegálnych skládok komunálneho a stavebného dopadu, upozorňujú a nahlasujú prípady stavieb bez stavebného povolenia a podobne.
Medzi prioritami aj bezpečnosť na ceste
„Rómska občianska hliadka monitoruje a zabezpečuje bezpečnosť detí, hlavne počas ich odchodu do školy a zo školy, zabezpečuje bezpečný prechod školopovinných detí cez cestu a upozorňuje deti na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, predovšetkým v súvislosti s pohybom po komunikácii a prechodom cez cestu,“ uvádza sa v metodickej príručke pre miestne samosprávy, ktorú vydalo Ministerstvo vnútra SR.
Práve pre tento účel má každý člen v základnej výbave aj zastavovací terč pre zabezpečenie prechodu vozovky.
„Samozrejme, že robíme iba to, čo môžeme, absolvovali sme školenie. Jednou z našich úloh je zabezpečenie plynulosti cestej premávky, preto, keď je na ceste prekážka, napríklad ide sa na pohreb, alebo tu stojí sanitka, sme na ceste a dozeráme na to, aby nedošlo k nehode. Ak treba, pribrzdíme premávku. Robíme to aj každé ráno, keď prichádza a odchádza školský autobus,“ vysvetľuje Marián Miškovič z Rómskej občianskej hliadky.
Dodáva, že ak niekto ide cez osadu vyššou rýchlosťou ako predpísanou päťdesiatkou, gestom mu naznačia, aby spomalil. Tu sa ich kompetencie končia. Zastaviť auto v takomto prípade nemôžu.
Člen ROH je oprávnený pri spáchaní trestného činu, alebo bezprostredne po ňom obmedziť osobnú slobodu osoby, ktorá sa skutku dopustila. Takú osobu musí bezodkladne odovzdať útvaru PZ SR, útvaru Vojenskej polície alebo útvaru Colnej správy.
Detí na ceste je teraz viac
Druhým problémom, na ktorý nás upozornil náš čitateľ, je množstvo detí posedávajúcich popri ceste.
„Je to tak všade, kde cesta vedie cez osadu, nielen tu u nás. My tie deti upozorňujeme, učíme ich, že na ceste sa nemajú zdržiavať, ale teraz cez prázniny s tým bojujeme, to je fakt. Dúfam však, že aj motoristi, ktorí tadiaľ chodia si všimli, že situácia sa v poslednom období zlepšila,“ hovorí Ladislav Kudráč.
Podporuje ho aj jeho menovec, tiež miestny obyvateľ: „Keby tu oni neboli, bola by tu katastrofa. Len po tých diskotékach, čo by sa tu dialo... Teraz tu máme pokoj. Ľudia majú pred nimi rešpekt. Dúfam, že ich v septembri nezrušia, lebo budeme zas tam, kde sme boli, aký to potom malo význam?“ dáva si rečnícku otázku.
Reaguje na fakt, že chlapi majú pracovné zmluvy len do konca septembra. Čo bude s nimi ďalej, zatiaľ netušia.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.