Prvá autorská výstava Imricha Treščáka ponúka návštevníkom galérie Mestského kultúrneho strediska v Michalovciach zaujímavý pohľad na ľudovú drevorezbu. Pod názvom „Skalpel a dláto“ predstavuje štyridsať originálnych drevených obrazov.
MICHALOVCE. Rodený Lastomírčan, doktor a ľudový rozprávač Imrich Treščák predstavuje vo svojich dielach symbiózu zručnosti, umeleckého citu pre detail i neopakovateľného prepojenia človeka s jeho podstatou.
„Od detských rokov som mal vzťah k takýmto veciam. Začínal som ako chlapec na dedine, ktorý mal nožík 'rybku' za korunu a vyrezával píšťalky,“ povedal Treščák.
Práci s drevom sa venuje intenzívnejšie viac ako dva roky a tematicky sa vo svojich dielach zameriava na jedinečnú ľudovú drevorezbu. Vystihuje slovenskú prírodu, vidiecky ľud, ale zobrazuje aj obrazy s náboženskými motívmi.
„Dláta som mal ešte od čias, keď v Michalovciach boli prvé trhy. Nikdy som však nemal čas sa tomu venovať, až teraz. Drevorezby si najprv nakreslím na papier a potom, už pri samotnom vyrezávaní, ich ešte upravím,“ prezradil Treščák.
Ako rezbár sa snaží formovať do dreva prostredníctvom dlát svoje predstavy, ktoré svojím celkovým pôsobením budú na okolie pôsobiť ušľachtilo a povznášajúco.
Imrich Treščák pôsobí celý život ako lekár, medzi jeho veľkú záľubu patrí folklór a ľudové rozprávanie.
„Každý môj obraz pozostáva aj z verša, ktorý si vymýšľam sám. Je písaný v zemplínskom nárečí,“ dodal Treščák.
Výstava pozostáva zo štyridsiatich obrazov, ktoré sú z lipového dreva, avšak navrchu majú dubovú glazúru.
Imrich Treščák. Pôsobí celý život ako lekár, k jeho veľkým záľubám patrí folklór a ľudové rozprávanie. Foto: roc
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.